Fort Delimara został zbudowany pod koniec XIX wieku w celu ochrony położonego poniższej portu Marsaxlokk. Stanowił on także część łańcucha fortyfikacji na południu Malty. Fort pełnił swoje strategiczne znaczenie do 1964 roku, kiedy brytyjscy żołnierze na zawsze opuścili ten śródziemnomorski kraj. Przez dziesięciolecia ten ważny obiekt wojskowy był zapomniany.
Od maja zeszłego roku trwają wzmożone prace w celu przywrócenia świetności tego miejsca. Efektem jest odtworzenie go do swojej pełnej konfiguracji z roku 1964, czyli bazy wojskowej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: 10 faktów łączących Maltę z Polską. Niektóre mogą zaskoczyć
Dlaczego warto odwiedzić Fort Delimara?
Fort Delimara składa się z części: podziemnej i naziemnej. Większość tego obiektu wojskowego znajduje się jednak pod ziemią. Ulokowane są tam koszary, a także sieć korytarzy prowadzących do galerii (balkonów) oraz pokoi, w których znajdowały się stanowiska strzeleckie. Główna artyleria fortowa była zamontowana w kazamatach, które znajdowały się na klifie. Także pod ziemią zbudowano magazyny oraz system wentylacyjny.
Naziemna część fortu składa się tzw. parapetów muszkieterów. To ogromny sześciokątny plac, który służył piechocie do ostrzeliwania przeciwnika zbliżającego się do fortu.
Oprócz poznania samego budynku, odwiedzający będą mogli również zobaczyć niektóre z sześciu 38-tonowych dział, które fort był wykorzystywany do celów wojskowych. Ich unikalność na skalę światową jest związana z faktem, iż są jedynymi armatami tego rodzaju, które wciąż znajdują się na swoich wagonach i w oryginalnych stanowiskach ogniowych pod ziemią.
Dodatkowo, na odwiedzających czekają liczne atrakcje, w tym pokazy rekonstrukcji z czasów II wojny światowej oraz program dla najmłodszych z przygodami i eksperymentami.
Fort Delimara będzie otwarty w sobotę i niedzielę (27-28.04) w godzinach 10-18. Istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem lub samodzielnego odkrywania zakamarków tego historycznego obiektu.