Szacuje się, że każdego roku do oceanów trafia kilkanaście milionów ton plastiku. Z tych syntetycznych odpadów wyodrębniają się drobiny o rozmiarze od 0,001 do 5 mm. Trafiają one następnie do gleby, siedlisk zwierząt i roślin oraz żywności. Mikroplastik jest trudny nie tylko do usunięcia, ale i oszacowania jego ilości. Dlatego też jego obecność stanowi jedno z głównych wyzwań środowiskowych na skalę globalną.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Top 10 atrakcji na Malcie. To warto zobaczyć
Plażowicze mogą pomóc w walce z mikroplastikiem. W jaki sposób?
Projekt ANDROMEDA, kierowany przez profesora Alana Deiduna z Uniwersytetu Maltańskiego, skupia się na gromadzeniu, analizie i monitorowaniu mikrodrobin plastiku. Co ciekawe, każdy może do niego dołączyć i przyczynić się do przyspieszenia prac, a finalnie - rozwiązać krytyczną kwestię obecności mikroplastiku w oceanach. W tym celu stworzono aplikację mobilną ANDROMEDA, dostępną zarówno dla użytkowników Google Play, jak i Apple Store.
Po pobraniu aplikacji, która jest prosta w obsłudze, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt (m.in. sito, kielnia, linijka, szklany słoik), który można wypożyczyć na dwóch maltańskich plażach: Golden Bay i Għadira Bay.
Organizatorzy przedsięwzięcia mają nadzieję, że aplikacja zwiększy świadomość społeczną, a także pomoże naukowcom w gromadzeniu informacji na temat mikroplastiku na plażach. Z kolei wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy zdjęć ma przyspieszyć prace badawcze.
Projekt ANDROMEDA to nie jedyny proekologiczny projekt realizowany na Malcie. Niedawno władze Gozo (mniejszej wyspy archipelagu maltańskiego) ogłosiły, iż obszar Hondoq ir-Rummien (na którym znajduje się kameralna i zjawiskowa plaża) został uznany za obszar chroniony. Oznacza to, że nie powstanie tam żadna zabudowa. Od czterech lat w tym śródziemnomorskim kraju odbywa się latem cyklicznie sprzątanie wysp. W zamian za zebranie jednej tony śmieci, zostaną zasadzone 2 drzewa. W zeszłym roku udało się zasadzić aż 4 tys. drzew.
Listen on Spreaker.