Malta

i

Autor: MTA Malta chce walczyć z mikroplastikiem za pomocą technologii. Plażowicze mogą okazać się pomocni

Ochrona środowiska

Malta chce walczyć z mikroplastikiem za pomocą technologii. Plażowicze mogą okazać się pomocni

2024-08-20 19:23

Naukowcy z Uniwersytetu Maltańskiego uruchomili aplikację mobilną, która ma pomóc w edukacji plażowiczów w zakresie mikroplastiku zanieczyszczającym morza, który jest poważnym zagrożeniem dla świata natury.

Szacuje się, że każdego roku do oceanów trafia kilkanaście milionów ton plastiku. Z tych syntetycznych odpadów wyodrębniają się drobiny o rozmiarze od 0,001 do 5 mm. Trafiają one następnie do gleby, siedlisk zwierząt i roślin oraz żywności. Mikroplastik jest trudny nie tylko do usunięcia, ale i oszacowania jego ilości. Dlatego też jego obecność stanowi jedno z głównych wyzwań środowiskowych na skalę globalną.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Top 10 atrakcji na Malcie. To warto zobaczyć

Eska Summer City - Galeria Katowicka

Plażowicze mogą pomóc w walce z mikroplastikiem. W jaki sposób?

Projekt ANDROMEDA, kierowany przez profesora Alana Deiduna z Uniwersytetu Maltańskiego, skupia się na gromadzeniu, analizie i monitorowaniu mikrodrobin plastiku. Co ciekawe, każdy może do niego dołączyć i przyczynić się do przyspieszenia prac, a finalnie - rozwiązać krytyczną kwestię obecności mikroplastiku w oceanach. W tym celu stworzono aplikację mobilną ANDROMEDA, dostępną zarówno dla użytkowników Google Play, jak i Apple Store.

Po pobraniu aplikacji, która jest prosta w obsłudze, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt (m.in. sito, kielnia, linijka, szklany słoik), który można wypożyczyć na dwóch maltańskich plażach: Golden Bay i Għadira Bay.

Organizatorzy przedsięwzięcia mają nadzieję, że aplikacja zwiększy świadomość społeczną, a także pomoże naukowcom w gromadzeniu informacji na temat mikroplastiku na plażach. Z kolei wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy zdjęć ma przyspieszyć prace badawcze.

Malta

i

Autor: MTA Na Malcie powstała aplikacja, która ułatwi walkę z mikroplastikiem

Projekt ANDROMEDA to nie jedyny proekologiczny projekt realizowany na Malcie. Niedawno władze Gozo (mniejszej wyspy archipelagu maltańskiego) ogłosiły, iż obszar Hondoq ir-Rummien (na którym znajduje się kameralna i zjawiskowa plaża) został uznany za obszar chroniony. Oznacza to, że nie powstanie tam żadna zabudowa. Od czterech lat w tym śródziemnomorskim kraju odbywa się latem cyklicznie sprzątanie wysp. W zamian za zebranie jednej tony śmieci, zostaną zasadzone 2 drzewa. W zeszłym roku udało się zasadzić aż 4 tys. drzew.

Listen on Spreaker.