Villa Luginsland jest obecnie poddana renowacji, aby odzyskać swoje dawne piękno i tchnąć nowe życie w swoje mury. Celem jest kontynuowanie pracy Francesco Zammita i barona Tuchera w obecnym XXI wieku, zachowując ich idee i historię budynku. Proces renowacji obejmuje wdrożenie najnowocześniejszych rozwiązań i technologii przy wsparciu zespołu międzynarodowych ekspertów. Kierując się motto „Primum non nocere” najlepsi naukowcy przygotowali szczegółowy plan, aby uratować i zachować każdy pojedynczy detal tego wyjątkowego zabytku. Cały kompleks został zeskanowany w technologii 3D, aby umożliwić dostęp do wszystkich części nieruchomości i zrozumieć skalę projektu. W ramach procesu renowacji zebrano dokumentację historyczną związaną z willą i jej otoczeniem, przeprowadzono skany geodezyjne, opracowano raporty techniczne i dokładną analizę całego majątku, aby upewnić się, że wszystkie elementy są traktowane z szacunkiem dla ponadczasowego piękna, historii i tradycji willi.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Malta z kolejnym skarbem na liście dziedzictwa UNESCO. To popularne święto religijne
Wszystko, co warto wiedzieć o projekcie Luginsland of Art
Program edukacyjny Luginsland of Art rozpocznie się w marcu i potrwa do maja 2024 roku. Program obejmuje panele dyskusyjne i warsztaty, które zagłębiają się w różne aspekty sztuki i jej powiązania z innymi dziedzinami, w tym architekturę, archeologię, społeczność i dziedzictwo artystyczne. W panelach wystąpią wybitni artyści, historycy sztuki, architekci i profesjonaliści związani ze sztuką, którzy przedstawią swoje perspektywy na kwestie historyczne, społeczne i antropologiczne. Celem programu jest stworzenie przestrzeni do dyskusji oraz możliwość eksploracji trwających prac konstrukcyjnych, renowacji i działań związanych z zachowaniem villi. Program ujawni również wgląd w procesy konserwacji wnętrza villi.
W przyszłości LuginsLand of Art planuje otworzyć międzynarodowy program rezydencyjny dla młodych artystów, wspierając ich rozwój i kreatywność. Dzięki tej wyjątkowej przestrzeni wybrani artyści otrzymają niepowtarzalną okazję, by pozostawić swoje ślady na lokalnej i międzynarodowej scenie artystycznej. Villa ma stać się miejscem inspiracji, gdzie artyści mogą zanurzyć się w proces twórczy i tworzyć dzieła zainspirowane bogatą historią i estetycznie wspaniałym otoczeniem.
LuginsLand of Art to pasjonujący projekt, w którym historia, sztuka, design i architektura zostały wspaniale splecione, tworząc nowe centrum pełne inspiracji, współpracy i innowacji.
O wystawie inauguracyjnej "Space & Time"
LuginsLand of Art, nowa przestrzeń artystyczna na Malcie, otwiera swoje drzwi dla publiczności z inauguracyjną wystawą "Space & Time".
Projekt wspierany przez OmenaArt Foundation, jest unikatowym przedsięwzięciem łączącym dziedzictwo historyczne Malty, architekturę, sztukę i design. XIX - wieczny zabytek szczyci się niezwykle bogatą historią, zapierającą dech w piersiach fasadą, i wyjątkowym stylem architektonicznym z bogato zdobionymi wnętrzami. Villa aspiruje do przekształcenia się w inspirujące centrum wydarzeń artystycznych wspierające międzynarodową wymianę kulturową i otwarty dialog o wymiarach przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Inauguracyjna wystawa "Space & Time" pod opieką kuratorską Borisa Kudlički, znanego słowackiego scenografa i architekta, zaprezentuje prace słynnych maltańskich i polskich artystów. Wystawa obejmuje zarówno instalacje site-specific, które zostały stworzone zgodnie z koncepcją kuratorską i historycznymi odniesieniami do miejsca, jak i wyselekcjonowany wybór prac z istniejących zbiorów artystów. Prace te będą eksponowane w wyznaczonych miejscach w wewnętrznych komnatach villi i zabytkowych ogrodach. Narracja wizualna wprowadza intrygujący dialog pomiędzy architekturą neorenesansową a sztuką współczesną. Głównym celem jest stworzenie zestawienia kontekstów przeszłości z teraźniejszością poprzez międzynarodową wymianę artystyczną. Selekcja prac site-specific jest zainspirowana kontekstem historycznym i materiałami zawartymi w przestrzeni, integrując współczesne praktyki i otwierając niezależny dyskurs z ideami czasu i przestrzeni villi.
O Villi Luglinsland
Villa Luginsland, założona przez barona Maximiliana Tuchera von Simmelsdorf, to unikalny pałac z XIX wieku, uważany za jedno z najwspanialszych budynków na Malcie. Nazwa „Luginsland” prawdopodobnie wywodzi się z dialektu mówionego na południu Niemiec (süddeutsch) i oznacza „Lug ins Land”, co można przetłumaczyć na współczesny język niemiecki jako „Schau ins Land”, co oznacza „spójrz na ziemię/kraj”. Do początku I wojny światowej budynek był wykorzystywany jako kwatera niemieckiego konsula generalnego na Malcie oraz otwarty dom, w którym odbywały się liczne wydarzenia kulturalne. Zabytek klasy I, położony w Rabacie, gościł takie osobistości jak królowa Wiktoria, Wilhelm II, król Edward VII i wielu innych. Przez wiele lat willa pozostawała nietknięta, aż do dzisiaj, kiedy wreszcie odzyskuje swoje zasłużone uznanie.
Ten architektoniczny klejnot został zaprojektowany przez lokalnego architekta Francesco Zammita, któremu baron powierzył to niezwykłe przedsięwzięcie. Styl Villi Luginsland nie koresponduje z innymi projektami architektonicznymi autorstwa Zammita; jest znacząco inny i wyjątkowy. Ta obserwacja może wskazywać, że baron osobiście uczestniczył w procesie projektowania. Rezydencja zawiera liczne punkty odniesienia przestrzennego, tworząc sieć przecinających się symetrii osiowych. Geometria budynku i sprytnie zaprojektowany koncept optyczny mogą być związane z wnikliwą wiedzą barona nie tylko z zakresu astrologii, matematyki i fizyki, ale także filozofii masońskiej, która promuje rozwój duchowy i sojusz religii, narodowości i poglądów
Budynek może poszczycić się bogatą historią, urzekającą fasadą, pięknie zdobionymi wnętrzami i unikatowymi cechami architektonicznymi. Wyjątkowy styl neorenesansowy z elementami barokowymi jest widoczny w zachwycających elementach budynku, takich jak zaokrąglone drzwi i okna z motywami kwiatowymi, spiralne schody wejściowe prowadzące do rezydencji, płaskorzeźby i rzeźby na portyku bramy oraz głównego budynku. Wnętrze wyróżnia się polichlorowanymi freskami Giuseppe Cali, jednego z najlepszych maltańskich artystów końca XIX i początku XX wieku. Malowidła ścienne stanowią wyraz mistrzostwa Cali. Dbałość o szczegóły i realizm, odwaga w użyciu kolorów, zdolność do uzyskania głębi obrazu i efektu chiaroscuro (iluzji malarskiej) to wszystko wyjątkowe przykłady rzemiosła artysty.
Z wybitnymi cechami architektonicznymi, wyrafinowanymi detalami ozdobnymi i pięknymi elementami klasycznymi, Villa Luginsland to absolutne arcydzieło maltańskiego dziedzictwa.
Polska podczas maltabiennale.art 2024 na Malcie. Artyści zaprezentują swoje prace