Spis treści
- Klasztor w Pożajściu
- Muzeum Art Deco w Kownie
- Kiemo Galerija w Kownie
- Modernistyczna architektura Kowna na liście UNESCO
- Śladami Mickiewicza w Kownie
- Street art w Kownie
- Zamek w Kownie
- Atrakcje okolic Kowna
Kowno to piękne litewskie miasto, w którym znajdziecie pełno polskich akcentów, wspaniałych zabytków i sztuki. Wizyta jest bardzo dobrą okazją, by poznać najświeższy punkt na litewskiej liście UNESCO i zwiedzić powojenną architekturę byłej stolicy państwa.

i
Klasztor w Pożajściu
Pięknie położony, XVII-wieczny klasztor zachwyca wnętrzami, otoczeniem i bryłą. Nad budową i sztukateriami czuwali tu włoscy mistrzowie. Ufundowana przez Krzysztofa Zygmunta Paca budowla jest jednym z najcenniejszych barokowych zabytków na tych terenach. Dziś mieści się tu również hotel; co roku odbywa się międzynarodowy festiwal muzyczny.

i
Muzeum Art Deco w Kownie
Mieszkanie w całości umeblowane przedwojennymi meblami w stylu art deco przeniesie Was do innej epoki. Jego wyposażenie zajęło właścicielom cztery lata, a elementy zbierali po całej Litwie. Autentyczne jest tu wszystko, od mebli po gniazdka elektryczne. Muzeum, które na co dzień służy jako zwykłe mieszkanie, możecie zwiedzić po wcześniejszym umówieniu się.

i
Kiemo Galerija w Kownie
Miejsce o pięknej historii koncentruje sztukę uliczną, której w Kownie znajdziecie całe mnóstwo. Wspólne dzieło wielu artystów wciąż powstaje tu z inicjatywy Vytenisa Jakasa, by przypominać o historii kamienicy i jej mieszkańców i łączącego ich podwórka. Przeczytajcie więcej o Galerii Kiemo.

i
Modernistyczna architektura Kowna na liście UNESCO
Od 2023 roku przedwojenny modernizm kowieński jest już chroniony przez komitet UNESCO. Cenna zabudowa pochodzi głównie z lat 30. XIX wieku, kiedy to Kowno służyło jako tymczasowa stolica Litwy. Perły architektury są piątym punktem na litewskiej liście i jedynym, jaki znajdziecie w tym mieście - warto się porozglądać!

i
Śladami Mickiewicza w Kownie
W mieście pracował i mieszkał Adam Mickiewicz. To tutaj napisał Ballady i Romanse. Znajdziecie tu ulicę jego imienia, wystawę mu poświęconą oraz Dolinę Mickiewicza, po której podobno uwielbiał spacerować. Miejsce zamieszkania - kolegium jezuickie na samym rynku - upamiętniono tablicą informacyjną.
Z Litwą związany był również inny polski poeta, Czesław Miłosz - w Szetejniach znajduje się poświęcone mu muzeum.

i
Street art w Kownie
Kowno pełne jest sztuki. W 2022 r. w siedzibie Banku Narodowego Litwy można było oglądać instalację "Ex It" słynnej Yoko Ono. Z kolei sztuka uliczna to nie tylko galeria Kiemo - w całym centrum znajdziecie mnóstwo współczesnych murali oraz rzeźb plenerowych. W punkcie informacji turystycznej znajdziecie specjalną mapkę, która oprowadzi Was po najbardziej cenionych dziełach.

i
Zamek w Kownie
Potężnie obwarowany, bo aż dwoma rzędami murów, najstarszy zamek na Litwie to jedna z najpopularniejszych atrakcji miasta. Budowla o krzyżackiej przeszłości mieści dziś muzeum Litwy. Pięknie położony wśród zieleni i u zbiegu dwóch rzek jest atrakcją, której nie można odpuścić.
Atrakcje okolic Kowna
W okolicy Kowna znajdziecie inne piękne miasta warte odwiedzenia, np. Kiejdany (Kėdainiai) od wieków słynące z pomysłowych sposobów na kulinarne zastosowanie ogórków. Z kolei pielgrzymów z całego świata przyciąga miejsce ważnego objawienia w Szydłowie (Šiluva). Oprócz muzeum poświęconego życiu Czesława Miłosza w Szetejniach (Šeteniai) warto odwiedzić również:
- Muzeum utworzone w dawnym więzieniu oraz piękny park w miejscowości Rosienie (Raseiniai),
- Janów (Jonava) z zabytkowym kościołem i dużą ilością polskich akcentów historycznych,
- Koszedary (Kaišiadorys) i tamtejszą katedrę,
- Skorule (Skaruliai) i zabytkowy kościół św. Anny.