Spis treści
- Kleszcze 2024 - mapa oraz najnowsze skupiska
- Kleszcze w Polsce - zagrożenia i ryzyko
- Jakie choroby przenoszą kleszcze?
- Profilaktyka i leczenie w przypadku kontaktu z kleszczem
- Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?
- Jak chronić psy i inne zwierzęta przed kleszczami?
Kleszcze 2024 - mapa oraz najnowsze skupiska
Poniżej znajdziecie aktualną mapę występowania kleszczy z najnowszymi przypadkami.
Kleszcze w Polsce - zagrożenia i ryzyko
Kleszcze to gatunek podobny do pająków, również licząc osiem odnóży. Wcinają się one w naszą skórę dzięki narządowi, który przypomina nożyczki. Następnie dzięki ryjkowi zasysają krew z naszego organizmu. Niektóre kleszcze również wydzielają pewien "klej", dzięki któremu przytwierdzają się do nosiciela.
Jakie choroby przenoszą kleszcze?
Kleszcze przenoszą dwie bardzo niebezpieczne choroby, z czego jedna z nich jest śmiertelna.
- Borelioza, a inaczej nazywana "Chorobą z Lyme" jest powodowana przez bakterię, która żyje w jelitach kleszczy. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest zaczerwienienie wokół miejsca, w którym wgryzł się kleszcz. Zaczerwienienie jest w kształcie pierścienia albo owalnej plany i utrzymuje się kilka dni. Na szczęście, szybko wykryta borelioza może zostać wyleczona antybiotykami.
- Kleszczowe Zapalenie Mózgu to z kolei choroba powodowana przez wirus KZM i objawia się zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, zapalaniem mózgu lub jednym i drugim. Niestety, na KZM nie ma obecnie lekarstwa i na chwilę obecną możemy tylko i wyłącznie łagodzić jego objawy. Kleszczowe Zapalenie Mózgu jest chorobą śmiertelną, aczkolwiek istnieją szczepienia przeciwko KZM, które mogą nas chronić przed tą niebezpieczną choroba.
Profilaktyka i leczenie w przypadku kontaktu z kleszczem
Najlepszym narzędziem w walce z kleszczami jest przede wszystkim ich unikanie. Jeśli będziemy kierować się do poniższych wskazówek, to zdecydowanie obniżymy ryzyko kontaktu z kleszczem.
- Udając się do lasu, zakładajmy odzienie z długimi rękawami
- Wybieraj jasne ubrania, na których łatwiej zobaczymy kleszcza
- Pamiętaj o środkach odstraszających owady
- Unikajmy gęsto zalesionych obszarów
- Sprawdzajmy mapę występowania kleszczy
- Po powrocie do domu dokładnie obejrzymy nasze ciało
Oczywiście pamiętajmy też o szczepieniach oraz zdrowym rozsądku, dzięki któremu uchronimy się przed niebezpiecznymi chorobami roznoszonymi przez kleszcze.
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?
Wbrew pozorom powszechne wykręcanie kleszcza nie jest najlepszą metodą na uczynienie tego. Kieruj się tymi trzema prostymi krokami aby usunąć kleszcza:
- Za pomocą pincety złap kleszcza symetrycznie do jego ciała
- Pincetą złap kleszcza jak najbliżej swojej skór - nie naciskaj za mocno na ciało kleszcza!
- Powoli i stabilnie wyciągnij go pionowo, a następnie zdezynfekuj ranę
Jeśli po dokonaniu tych kroków na następny dzień zobaczymy, że w miejscu ugryzienia jest zaczerwienienie, to bardzo możliwe, iż zostaliśmy zarażeni boreliozą. W tym wypadku udajmy się natychmiast do lekarza!
Jak chronić psy i inne zwierzęta przed kleszczami?
Ze względu na to, że nasze psie pociechy uwielbiają hasać po łąkach i innych zalesionych obszarach, to są one o wiele bardziej narażone na ugryzienie kleszczy.
Jeśli chcemy ochronić naszego psa lub innego zwierzaka przed kleszczami to pamiętajmy o specjalnych obrożach przeciwko kleszczom, kroplom i sprayom antykleszczowym oraz tabletkom, które pomagają w razie kontaktu zwierzaka z kleszczem.