Odkryj Litwę

Kiejdany, Litwa - miasto Radziwiłłów, zdjęcia. Co zwiedzić? Kiedy jest Święto Ogórka?

2024-02-05 15:03

Kiejdany na Litwie to miasto z bogatą historią, należące niegdyś do książąt Radziwiłłów. Czytaliśmy o nim w Potopie, a dziś możemy tu spędzić miło czas w wakacje 2023. Odpowiadamy, co zwiedzić oraz jak wypróbować potraw z ogórka. Podajemy datę Święta Ogórka w Kiejdanach.

Spis treści

  1. Stare miasto w Kiejdanach
  2. Muzeum ziemi kiejdańskiej - co w nim znajdziemy?
  3. Kiejdany - hotele, restauracje i dojazd

Litewskie Kowno to ubiegłoroczna Europejska Stolica Kultury. Litwa ma jednak o wiele więcej do zaoferowania – oddalone o ledwie godzinę drogi samochodem leżą Kiejdany (Kedainiai), miasto słynące z uprawy ogórków. Mieszkańcy przekuli to w atrakcję turystyczną, dzięki czemu możemy tam dziś spróbować takich przysmaków jak dżem z ogórka i lody z ogórkami. Do Kiejdan warto przyjechać nie tylko po to, by spróbować lokalnych frykasów. Zobaczcie, co jeszcze warto tam zwiedzić!

Stare miasto w Kiejdanach

Prawa miejskie otrzymały w 1590 roku z rąk Zygmunta III Wazy. Długie lata należały do rodu Radziwiłłów, którzy właśnie tutaj mają swoją nekropolię (zobaczycie ją w naszej galerii). To tutaj w 1655 roku Janusz i Bogusław Radziwiłłowie zawarli ze szwedzkim królem Karolem X Gustawem (zatrzymany później) układ, który zakładał oddanie mu Rzeczpospolitej.

Zabytkowa, odnowiona starówka miasta to atrakcja sama w sobie. W pobliżu znajdują się najważniejsze zabytki sakralne Kiejdan. Mauzoleum książąt Radziwiłłów i ich bogato zdobione groby można zobaczyć w krypcie w Kościele Ewangelicko-Reformowanym. Koszt biletu normalnego to 2 euro, ulgowego 1 euro. Krypta jest dostępna dla zwiedzających od wtorku do piątku w godz. 11-18, w soboty 10-15 i w niedziele 10-15).

W Kiejdanach można podziwiać również zabytkowy kościół rzymskokatolicki św. Jerzego, zbór luterański, trzy synagogi (najstarsza z XVII wieku) i Cerkiew Przemienienia Pańskiego.

To litewskie miasto zasłynęło z lodów z ogórkami. Zobacz, co w nim zwiedzić!

i

Autor: Szymon Starnawski Kiejdany (Kedainiai), Litwa

Muzeum ziemi kiejdańskiej - co w nim znajdziemy?

Muzeum Regionalne w Kiejdanach to jedno z najstarszych muzeów na Litwie - założono je w 1922 roku. W XVIII-wiecznym budynku klasztoru karmelitów znajdziemy aż 50 tysięcy eksponatów, a wśród nich zbiory etnograficzne, rzeźby (krzyże) Vincentasa Svirskisa, fotografie, numizmatykę, starodruki i wiele innych eksponatów.

Uwagę zwróci na pewno komplet XIX-wiecznych mebli wykonanych z poroża, pochodzących z Dworu w Opitołokach. Znajduje się tu również wystawa poświęcona nobliście Czesławowi Miłoszowi, który o Kiejdanach często wspominał w swojej twórczości.

Muzeum jest otwarte od wtorku do piątku w godzinach 11-18, w soboty 10-17 oraz w niedziele 10-15. Bilety normalne będą nas kosztować 1,60 euro, ulgowe jedyne 80 centów.

To litewskie miasto zasłynęło z lodów z ogórkami. Zobacz, co w nim zwiedzić!

i

Autor: Szymon Starnawski Kiejdany (Kedainiai), Litwa

Kiejdany - hotele, restauracje i dojazd

Do Kiejdan bez problemu dojedziemy samochodem. Wizytę najlepiej połączyć z pobytem w Kownie. Tam z kolei z Warszawy kursują zarówno samoloty, jak i pociągi.

Nocleg znajdziemy bez problemu, np. w hotelu Grejaus Namas (ok. 250 zł/noc) lub hotelu Smilga (205 zł/noc). Regionalnych potraw spróbujemy w Beneto Karčema, a bardziej zróżnicowanych np. w restauracji Ursule.

Święto ogórków - nie tylko lody

Najlepszą okazją na wypróbowanie ogórkowych specjałów miasta jest udział w lipcowym Święcie ogórków. To tutaj prezentowane są najróżniejsze pomysły na włączenie tego warzywa do przeróżnych potraw, np. do jajecznicy. Odbywa się ono co roku w Parku miejskim. Data tegorocznego święta została wyznaczona na 15 lipca 2023