PODRÓŻE PO POLSCE

Kaszuby to jeden z najpiękniejszych rejonów Polski. Sprawdź, dlaczego warto spędzić tam urlop

Kaszuby to miejsce, które urzeka bogatą historią, unikatową kulturą i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Ten malowniczy region w północnej Polsce to idealny pomysł zarówno na krótki, weekendowy wypad, jak i na dłuższy, rodzinny urlop. Na terenie Kaszub każdy znajdzie coś dla siebie. Przeczytaj, co wyróżnia tę bajkową krainę.

"Taniec feretronów" podbija sieć! Czym jest kaszubski pokłon?

Kaszuby to region, który z każdym rokiem przyciąga coraz więcej turystów. Ta malownicza kraina zachwyci zarówno miłośników błogiego odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku, jak i amatorów zwiedzania oraz długich spacerów. Wybierając to miejsce na urlop, możesz liczyć na ciszę i spokój, kontakt z naturą, gościnność tutejszych mieszkańców oraz zachwyty nad kaszubską kuchnią i lokalną tradycją. To miejsce, do którego chce się wracać. Koniecznie poznaj je bliżej.

Fascynująca historia Kaszub

Rdzenni Kaszubi wywodzą się z dawnych plemion zachodniosłowiańskich, które osiedliły się na tych terenach już w VII wieku. Na dziedzictwom Kaszub wpływ miały nie tylko rodzime zwyczaje, ale także tradycje i kultura naszych zachodnich sąsiadów.

Do dziś można znaleźć na tych terenach ślady działalności Zakonu Krzyżackiego. Średniowieczne warownie, jak np. Zamek w Bytowie, to słynne atrakcje turystyczne, które cieszą się dużym zainteresowaniem turystów.

Kaszuby doświadczyły także tragicznych skutków działań wojennych. Spacerując po okolicznych terenach, możemy znaleźć wiele miejsc i pomników upamiętniających zbrodnie hitlerowskie, jak np. cmentarz w Piaśnicy, gdzie doszło do masowego mordu. Mimo wielu dramatycznych zdarzeń, które miały miejsce na tych terenach, Kaszubi zachowali swoją tożsamość i kulturę, o czym świadczy ich język, muzyka, rękodzieło oraz tradycje, które kultywują kolejne pokolenia.

Dziedzictwo i tradycja

Mimo upływu lat, kultura kaszubska jest wciąż żywa, a lokalne zwyczaje kultywuje się tu z niezmiennym szacunkiem i zaangażowaniem. Chcąc poznać i zrozumieć lokalną tradycję, warto udać się do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. Zobaczymy tu tradycyjne zabudowania kaszubskie - chaty, wiatraki i kościoły, a także poznamy najwspanialsze wytwory lokalnego rzemiosła. Wyjątkową atrakcją jest uczestnictwo w lokalnych festiwalach. Podczas takich świąt i imprez doświadczymy kaszubskiej gościnności i skosztujemy lokalnych specjałów. To także okazja do podziwiania występów oraz koncertów kaszubskiej muzyki.

Bogactwo dzikiej przyrody

Kaszuby nazywane są "krainą tysiąca jezior". Najsłynniejszym z nich jest Jezioro Wdzydzkie. Akwen znany także jako "Kaszubskie Morze", to istny raj dla amatorów sportów wodnych - żeglarstwa, kajakarstwa i wędkowania. Jeziora otaczają bujne lasy Borów Tucholskich. Leśne szlaki zachęcają do długich spacerów, a także umożliwiają obserwację wielu gatunków zwierząt.

Atrakcje turystyczne

Kaszuby to nie tylko malownicze jeziora i parki krajobrazowe. Znajdziemy tu także liczne atrakcje turystyczne, jak wspomniane już zamki krzyżackie i skanseny. Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się także słynny Diabelski Kamień w Odargowie, z którym wiążą się zdumiewające opowieści i legendy o czarownicach. Odwiedzający ziemię kaszubską nie mogą przeoczyć kamiennych kręgów w Węsiorach, na temat których do dziś snuje się liczne teorie o tajemniczej przeszłości regionu. Atrakcji oraz powodów do zachwytów jest tu znacznie więcej. Przekonajcie się o tym na własne oczy!