PODRÓŻE PO POLSCE

Jedno miasto, dwa kraje, wiele atrakcji i zachwytów. Dlaczego warto odwiedzić Cieszyn?

2024-08-06 12:17

Cieszyn znajduje się na pograniczu dwóch państw - Polski i Czech. Po obu stronach tego miasta znajdziemy wiele fascynujących miejsc i zabytków, którym warto przyjrzeć się z bliska. Co sprawia, że ta niewielka miejscowość cieszy się tak wielką popularnością i uznaniem turystów? Przedstawiamy największe atrakcje Cieszyna - bez trudu zwiedzisz je w jeden weekend.

Dolny Śląsk buduje relacje partnerskie z Bliskim Wschodem

Cieszyn to bardzo piękne, historyczne miasto usytuowane w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Polski i Czech. Po obu stronach jest równie urokliwe i pełne malowniczych zabytków. Jeden dzień to za mało, by poznać je wszystkie dokładnie, ale weekend w Cieszynie to idealny plan na długie, fascynujące zwiedzanie. Zabytków jest pod dostatkiem, bo Cieszyn to jedno z najstarszych miast w Polsce. Znajdziecie tu piękne, historyczne budowle, wspaniałe widoki i wiele ciekawych historii, którymi chętnie dzielą się mieszkańcy, przewodnicy i pracownicy muzeów. Co zobaczyć w Cieszynie? Oto absolutne must see.

Studnia Trzech Braci

Jedno z najbardziej romantycznych miejsc, które przyciąga turystów i zakochane pary. Studnia jest symbolem miasta, a legenda głosi, że właśnie przy jej źródle trzej bracia 810 roku trzej bracia - Cieszko, Bolko i Leszko - podjęli decyzję o założeniu miasta Cieszyn. Nazwa miejscowości miała upamiętniać radość ze wspólnego spotkania przy wodopoju. Na cześć legendarnych założycieli źródełko zaczęto nazywać Studnią Trzech Braci.

Kirkut

W Cieszynie od wieków żyła społeczność żydowska. do 1938 r. obie części miasta zamieszkiwało prawie 3000 tys. wyznawców judaizmu. Niestety, podczas wojny większość cieszyńskich Żydów trafiła do gett lub przymusowych obozów pracy. Śladem po ich obecności na tym terenie są dwa cmentarze żydowskie - stary i nowy. Obie nekropolie usytuowane są po dwóch stronach ulicy, co znacznie ułatwia zwiedzanie Choć znajdujące się tu nagrobki są zabytkami, możemy wejść na teren obu tych cmentarzy, by przespacerować się między nimi. Stary cmentarz kryje ponad 1.500 nagrobków, a niektóre z nich pochodzą jeszcze z końca XVII w. Nagrobki są zaliczane do miejscowych zabytków - tylko na starym cmentarz jest ich ok. 1,5 tys. a niektóre z nich pochodzą z XVII wieku. , możemy wejść na teren obu tych cmentarzy, by przespacerować się między nimi. Oba cmentarze są otwarte dla zwiedzających. Można wybrać się tu na spacer i wspomnieć dzieje dawnych, żydowskich mieszkańców Cieszyna.

Cieszyński Rynek

Cieszyn może poszczycić się jednym z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych rynków miejskich w Polsce. Plac, który możemy podziwiać w obecnej formie, powstał w XV w. Wyróżnia do unikatowy układ przestrzenny, który sprawia, a także malownicze, renesansowe kamieniczki i piękna fontanna usytuowana w centralnym punkcie. Dokładnie rok temu zakończyły się prace modernizacyjne tej zabytkowej części miasta. Obecnie cieszyński rynek jest jeszcze piękniejszy.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Ci, którzy nie wyobrażają sobie wycieczki krajoznawczej bez zwiedzania muzeum, powinni udać się do Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Ekspozycja prezentuje bogatą historię Cieszyna i kulturę tego regionu. Placówkę muzeum znajdziecie blisko rynku, dzięki czemu nietrudno umieścić jej na trasie zwiedzania.

Wenecja Cieszyńska

To jedno z najbardziej niezwykłych i urokliwych zakątków miasta. Pod tajemniczą nazwą kryje się deptak, biegnący wzdłuż niskich, malowniczych domków, w których obecnie mieszczą się głównie sklepy i restauracje. Wenecja Cieszyńska to ulubione miejsce niespiesznych spacerów mieszkańców Cieszyna i turystów.