Spis treści
- Ekologiczny transport. Pociągi i rowery zamiast samolotów i samochodów
- Ekologiczny i etyczny nocleg. Czego unikać?
- Jak nie marnować jedzenia na wakacjach? Ekologiczne jedzenie
- Ekologiczne i etyczne wyprawy egzotyczne. Czego nie robić na wakacjach w ciepłych krajach?
- A co, jeśli się do tego nie stosuję? Czy powinienem mieć wyrzuty sumienia?
Ekologiczny transport. Pociągi i rowery zamiast samolotów i samochodów
Aby zmniejszyć ślad węglowy, planując wycieczkę czy to po Polsce, czy to po świecie, sprawdźcie, czy nie dojedziecie tam pociągiem. Może się okazać, że podróż wcale nie zajmie Wam o wiele więcej czasu niż podczas lotu. Być może będzie nawet tańsza i wygodniejsza. Jeśli jednak nie ma alternatywy dla samolotu, przy zakupie biletu możecie skorzystać z programu kompensacji śladu węglowego i dokonać dowolnej wpłaty na działania proekologiczne prowadzone przez linie lotnicze. Dość optymalnym rozwiązaniem jest też transport zbiorowy w postaci wszelkich autokarów i busów.
A co na miejscu? Do poruszania się po mieście wybierzcie rower lub komunikację miejską. Może to dobry moment, by przekonać się do długich spacerów? Pamiętajcie o wygodnych butach!
Ekologiczny i etyczny nocleg. Czego unikać?
W hotelach zaszło na przestrzeni lat kilka zmian w podejściu do produkcji odpadów i zużycia wody - coraz rzadziej spotkacie w nich jednorazowe buteleczki z kosmetykami czy innymi przyborami kosmetycznymi, a ręczniki są wymieniane na prośbę.
Jeśli zatem śpicie w takim miejscu, wstrzymajcie się z wymienianiem ręczników (czy nawet pościeli) w pokoju każdego dnia. O ile kuszące mogą się okazać długie prysznice bez martwienia się o rachunki, dobrze jest ograniczyć niepotrzebne zużycie wody.
Wynajem krótkoterminowy i jego wpływ na komfort sąsiadów czy wyludnianie się centrów miast jest tematem znanym i szeroko badanym, i o ile nie jest bezpośrednio związany z ekologią, stał się problemem natury etycznej. Jeśli więc zależy Wam na etycznym podróżowaniu i jesteście wrażliwi na problemy społeczne, przemyślcie, czy czujecie się komfortowo z takim noclegiem - być może da się znaleźć apartament, który nie będzie budził Waszych wątpliwości?
Jak nie marnować jedzenia na wakacjach? Ekologiczne jedzenie
Jedząc w hotelach podających śniadania w formie szwedzkich bufetów możemy zapomnieć o tym, że takie miejsca znajdują się pod ogromną presją dostępności świeżych produktów. A to oznacza stałą rotację jedzenia i jego marnowanie. Niewiele możemy z tym zrobić - odpowiedzialność leży przecież po stronie hotelu. To, o co możemy zadbać jako goście, to nie nabieranie na talerz ponad swoje możliwości.
Bufet na hotelowym śniadaniu jest skromny? A może zamiast takiej formy wybrano podanie produktów bezpośrednio do stolika? Nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni, u wielu klientów jest to powód do niezadowolenia i niższej oceny hotelu. Jeśli jednak dzięki temu mniej jedzenia wyląduje na śmietniku, być może jest to powód, by napisać pozytywną opinię i docenić taką formę posiłku?
Zasada o niemarnowaniu jedzenia jest dość uniwersalna. Jeśli widzicie takie praktyki podczas "obiadowych poszukiwań", zrezygnujcie ze stołowania w takim miejscu.
Ekologiczne i etyczne wyprawy egzotyczne. Czego nie robić na wakacjach w ciepłych krajach?
Wycieczki do ciepłych krajów i egzotyczne wakacje brzmią wspaniale, jednak często w kurortach zapominamy o ogromnym rozwarstwieniu społecznym i katastrofach ekologicznych w biedniejszych częściach odwiedzanego państwa. Turyści często obdarowują lokalne dzieci mnóstwem niezdrowych słodyczy; napotkane zwierzęta karmione są przez nich przekąskami niedostosowanymi do ich potrzeb, a przez "właścicieli" wykorzystywane jako atrakcje turystyczne i traktowane nieodpowiednio. Wybierając się w dalekie podróże, unikajcie podobnych praktyk i korzystania ze "zwierzęcych atrakcji". Życie poza kurortem może wyglądać zupełnie inaczej.
Tutaj również warto wstrzymać się od marnowania produktów i wody. Przed wyjazdem warto poczytać o sytuacji danego kraju - być może wiedza pomoże w uniknięciu sytuacji niejednoznacznych etycznie.
A co, jeśli się do tego nie stosuję? Czy powinienem mieć wyrzuty sumienia?
Wybory, jakich dokonujemy, zależą od wielu czynników - stopnia wrażliwości, sytuacji finansowej, braku innego wyboru itd. Planując urlop we Włoszech wybraliście lot samolotem jako środek transportu, bo nie chcieliście spędzić kilkudziesięciu godzin cennego wolnego w pociągu lub autokarze? To zupełnie zrozumiały wybór. Nałożyliście na talerz za dużo melona na śniadanie i zostawiliście trzy kawałki? Planeta od tego nie eksploduje.
Powyżej znajduje się jedynie kilka wskazówek, które możecie (ale nie musicie) wprowadzić w życie, jeśli ekologiczne podróże są dla Was ważne. Sumienie to sprawa indywidualna, a odpowiedzialność (lub jej brak) konsumentów za globalne ocieplenie to osobny temat. Nie od dziś wiadomo, że dobre uczynki i etyczne działania poprawiają humor. Jeśli zatem nie wprowadzaliście do tej pory żadnej z tych porad w życie, możecie zacząć od małych zmian i zobaczyć, czy rzeczywiście czujecie się z tym lepiej.
Zobacz też: Wietnam - co tu odwiedzić, kiedy jechać na wakacje i ile to kosztuje? 13 miejsc, które trzeba zwiedzić