Ciekawostki

Historia najstarszego hotelu w Warszawie. Tu gościł Picasso i inne znane osobistości

Hotel Bristol to miejsce, które od ponad stu lat wpisuje się w krajobraz Warszawy, zachwycając swoją historią i kusząc luksusem. Jego wnętrza widziały niejedno ważne wydarzenie, a w jego pokojach zatrzymywali się najwięksi tego świata - od Picassa, przez Marlena Dietrich, aż po uznanych polityków i najdoskonalszych artystów. Bristol od lat jest symbolem elegancji, którą podziwiały przeszłe generacje i docenia obecne pokolenie. Warto jednak przypomnieć nieco historię tego miejsca i zapoznać się z tajemnicami, które skrywają mury Bristolu.

Spis treści

  1. Początki Hotelu Bristol
  2. Współczesny Bristol - hotel z duszą
  3. Picasso odwiedził Warszawę
  4. Sławni ludzie w Hotelu Bristol

Krakowskie Przedmieście to jednak z najbardziej reprezentatywnych ulic w Warszawie. To tu znajdziemy Hotel Bristol - secesyjną perłę z imponującą neorenesansową fasadą i pięknymi wnętrzami z elementami Art Deco z początków XX wieku. Bunynek otwarto w 1901 roku i choć jego początki były skromne, przez lata stał się znany z eleganckich bankietów i prestiżowych gal. Przyjrzyjmy się jego historii od początku...

Eska Summer City Olsztyn. Pierwsze urodziny Kortosfery!

Początki Hotelu Bristol

Historia Hotelu Bristol sięga końca XIX wieku, kiedy to Ignacy Jan Paderewski, znany polski pianista i kompozytor, postanowił zrealizować swoją wizję stworzenia luksusowego hotelu w sercu Warszawy. Współpracując z architektem Władysławem Marconim, Paderewski miał na celu zbudowanie miejsca, które będzie łączyło w sobie elegancję i komfort, na wzór największych europejskich hoteli. Marconi stworzył projekt secesyjnej budowli, która miała łączyć nowoczesne rozwiązania z tradycyjną formą, co sprawiło, że Hotel Bristol od początku wzbudzał podziw.

Już samo otwarcie hotelu w 1901 roku było wydarzeniem na skalę europejską. Obiekt szybko zyskał reputację jednego z najbardziej prestiżowych hoteli w tej części Europy. W tamtym czasie był to symbol nowoczesności – jako jeden z pierwszych w Warszawie miał elektryczne oświetlenie i centralne ogrzewanie, co przyciągało gości z całego świata.

Hotel Bristol był świadkiem i uczestnikiem najważniejszych momentów w historii Polski. Przetrwał I wojnę światową, choć Warszawa była pod zaborami, a hotel gościł zarówno rosyjskich, jak i niemieckich oficjeli. Podczas II wojny światowej, mimo że Warszawa została prawie doszczętnie zniszczona, hotel zdołał uniknąć poważnych zniszczeń, choć jego działalność była mocno ograniczona.

Współczesny Bristol - hotel z duszą

Po wojnie, w czasach PRL, Bristol funkcjonował jako hotel, ale jego blask przygasł. Dopiero po transformacji ustrojowej, w latach 90., hotel odzyskał dawny splendor. W ramach gruntownej renowacji przywrócono mu pierwotny charakter.

Hotel Bristol zyskał nowe życie, stając się jednym z najważniejszych hoteli nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Dziś jest częścią sieci Marriott, ale zachowuje swój unikalny charakter, który przyciąga gości z całego świata. Bristol to nie tylko hotel. To miejsce spotkań, gal, wystaw i koncertów. Jego korytarze zdobią dzieła sztuki, a restauracja i kawiarnia stanowią ważny punkt na kulinarnej mapie Warszawy. To tu można poczuć magię dawnych czasów, jednocześnie ciesząc się luksusem XXI wieku. Hotel Bristol to zdecydowanie jedno z najważniejszych historycznych miejsc stolicy, którego mury przesiąknięte są duchem przeszłości.

Picasso odwiedził Warszawę

Hotel Bristol od samego początku przyciągał artystów, polityków i intelektualistów. W jego progach gościli m.in. Pablo Picasso (1881–1973), który w 1948 roku odwiedził Polskę na Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju, jako przedstawiciel Francuskiej Partii Komunistycznej. Przebywając w stolicy podarował Muzeum Narodowemu w Warszawie kolekcję ceramik i grafik, a co więcej, odwiedził zaprojektowane przez architektów - Helenę i Szymona Syrkusów - osiedle Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Kole. Picasso, przy ulicy Deotymy narysował na ścianie syrenkę z młotkiem, jednak malowidło przetrwało tylko do 1953 roku. Przebywając w Hotelu Bristolu zostawił na spodku autograf: "Picasso/Varsovie/Bristol", a po lewej stronie umieścił datę - "6 IX 1948". Oprócz Warszawy, Pablo Picasso odwiedził również Kraków oraz Oświęcim.

Sławni ludzie w Hotelu Bristol

Nie tylko Picasso był związany z tym miejscem. Bristol przyciągał także takich gigantów kultury ja:

  • Igor Strawiński (1882-1971) - rosyjski kompozytor
  • Pablo Neruda (1904-1973) - chilijski poeta, laureat Nagrody Nobla
  • Marlena Dietrich (1901-1992) - niemiecko-amerykańska aktorka i piosenkarka

Ta ostatnia, znana z ekscentrycznego stylu bycia i niezapomnianych występów scenicznych, zachwycała gości swoją obecnością podczas pobytu w Warszawie. Hotel Bristol to także ulubione miejsce polityków. W jego luksusowych apartamentach bywali:

  • Winston Churchill (1874-1965) - brytyjski polityk, mąż stanu, laureat literackiej Nagrody Nobla
  • Margaret Thatcher (1925-2013) - premier Wielkiej Brytanii w latach 1979–1990
  • Richard Nixon (1913-1994) - 37. prezydent Stanów Zjednoczonych

To tutaj spotykali się dyplomaci, omawiając kluczowe kwestie polityczne, i to tutaj odbywały się ważne przyjęcia międzynarodowe.