Spis treści
- Privet Drive 4 (Bracknell niedaleko Londynu)
- Pociąg do Hogwartu (The Jacobite, Szkocja)
- Dworzec Kings Cross, peron 9 i 3/4 (Londyn)
- Studio Warner Bros (Londyn)
- Terrarium w ZOO (Londyn)
- Ulica Pokątna (The Shambles, York)
- Hogwart (Alnwick Castle)
- Źródło nazwiska Harry'ego Pottera i innych postaci (cmentarz Greyfriars Kirkyard, Edynburg)
- Polski Hogwart (Zamek Czocha i Zamek w Mosznej)
- Magiczne sklepiki (Polska)
- Pub "Pod trzema miotłami" (polskie kawiarnie, puby i knajpy dla fanów Harry'ego Pottera)
Pamiętacie ten moment, kiedy pierwszy raz poznaliście Dumbledora i profesor McGonagall, którzy właśnie spotkali się na Privet Drive? Albo kiedy po raz pierwszy zobaczyliście na potężnym ekranie kina realizację tego, o czym do tej pory tylko czytaliście? Jeśli na samą myśl o świecie Harry'ego Pottera robi Wam się miło na sercu, jesienna i zimowa aura oznaczają maraton z filmami HP, albo dopiero zaczynacie poznawać ten świat za sprawą gry Hogwarts Legacy, mamy dla Was najważniejsze miejsca na świecie - a dokładniej w Europie - które zdecydowanie powinniście odwiedzić. Są magiczne! A część z nich znajduje się w Polsce.
Privet Drive 4 (Bracknell niedaleko Londynu)
Ta ulica istnieje naprawdę, a dom, w którym Vernon Dursley walczył z zalewem listów z Hogwartu stoi tu nadal. W oknach na piętrze, gdzie sypialnię miał Harry Potter wciąż są kraty - tak samo jak wtedy, Ron próbował dostarczyć Harry'ego na początek roku szkolnego Fordem Anglią.
W 2016 roku dom został wystawiony na sprzedaż za 475 tys. funtów - dziś to niemal 2,5 miliona złotych. Tak naprawdę znajduje się przy Picket Post Close, pod numerem 12.
Pociąg do Hogwartu (The Jacobite, Szkocja)
The Jacobite to historyczny pociąg ciągnięty przez parową lokomotywę. Jego trasa obejmuje 66 kilemetrów między stacjami Fort William i Mallaig, i to właśnie ta trasa pokazywana była w filmie, łącznie z charakterystycznym momentem na wiadukcie.
W lipcu tego roku kursy pociągiem zostały wstrzymane przez problemy techniczne, jednak nie jest to pierwszy raz, kiedy je zawieszono - można się spodziewać, że już niedługo znów będzie można poczuć się jak w filmie. Jeśli zależy Wam na zwiedzeniu oryginalnego pociągu z planu zdjęciowego, znajduje się on w studiu Warner Bros w Londynie. Namiary znajdziecie poniżej.
Dworzec Kings Cross, peron 9 i 3/4 (Londyn)
Jeśli Wasz transfer z któregoś londyńskiego lotniska zatrzymuje się na dworcu Kings Cross St. Pancras, pierwszą atrakcję możecie odwiedzić w ekspresowym tempie. To właśnie tutaj, na historycznym dworcu w centrum miasta, znajduje się miejsce, w którym Harry Potter zderzył się z murem, próbując dostać się na pociąg odjeżdżający do Hogwartu. Odpowiednio oznaczony, z zamurowanym wózkiem na bagaż to jedno z ulubionych miejsc do robienia zdjęć przez fanów serii.
Jeśli macie taką możliwość, odwiedźcie to miejsce 1 września o 11:00. Tłumy zbierają się tu wtedy, by odsłuchać komunikatu zapowiadającego wjazd Hogwarts Express na peron 9 i 3/4. Kierunek Hogsmeade jest wyświetlany na tablicy informacyjnej, a zebrani fani odliczają do godziny 11 niczym do Nowego Roku.
Studio Warner Bros (Londyn)
To prawdziwe muzeum. Zobaczycie tu oryginalne rekwizyty i kostiumy z planu filmowego oraz plany zdjęciowe m.in. Wielkiej Sali, Zakazanego Lasu, Banku Gringotta, a także szklarnię profesor Sprout z mandragorami czy słynny peron 9 i 3/4 wraz z całym pociągiem. Wystawy pokazują też pracę nad efektami specjalnymi użytymi w filmach. Cena biletu na zwiedzanie studia to ok. 50 funtów czyli 250 złotych. W przeróżnych pakietach możecie tu nabyć personalizowany list z Hogwartu czy napić się kremowego piwa. Najdroższe zwiedzanie w pakiecie deluxe to kosztuje 250 funtów.
Terrarium w ZOO (Londyn)
To tutaj Harry dowiedział się, że jest wężousty i może rozmawiać z wężami. Sceny do filmu kręcono w londyńskim ZOO, a terrarium, w którym skończył Dudley istnieje naprawdę i nadal jest wykorzystywane. Obok niego znajduje się tablica informacyjna - dość łatwo je więc znajdziecie.
Cennik biletów do ZOO w Londynie (2023)
- Bilet normalny (16 - 64 rok życia): £31,
- bilet dla dzieci (3 - 15 rok życia): £21,70,
- bilet dla studentów z legitymacją: £27,90.
Ulica Pokątna (The Shambles, York)
Co prawda nie kręcono tu scen z filmu, jednak Shambles, historyczna uliczka w mieście York, do złudzenia przypomina ulicę Pokątną, na którą z domu Wesleyów próbował się dostać Harry Potter z pomocą proszku Fiuu. Sklepiki na w starych kamienicach rozmieszczonych po dwóch stronach wąskiej uliczki niczym ze scen przed rozpoczęciem roku szkolnego zachwycą Was od pierwszego wejrzenia - nawet jeśli nie jesteście fanami magicznych tematów.
Właściciele tutejszych biznesów doskonale zdają sobie sprawę, co może przypominać to miejsce, znajdziecie tu zatem kilka nawiązań do świata magii, w tym Sklep, którego imienia nie wolno wymawiać.
Hogwart (Alnwick Castle)
Pamiętacie scenę pierwszej lekcji nauki latania na miotle? W otoczeniu zamkowych murów na perfekcyjnie zielonej trawie rząd młodych uczniów próbowało (z różnym skutkiem) przywołać miotłę do ręki. W pierwszych dwóch częściach filmów o Harrym Potterze sceny na zewnątrz Hogwartu kręcono w Alnwick, w tamtejszym pięknym zamku. Charakterystyczne momenty zostały później odwzorowane również w pierwszej części gry LEGO Harry Potter, a samo miejsce w Hogwarts Legacy.
W zamkowym sklepiku kupicie oczywiście tematyczne pamiątki.
Cennik biletów Alnwick Castle (2023)
- Bilet dla dorosłych: £19,50,
- bilet dla dzieci (5 - 16 rok życia): £10,25.
Źródło nazwiska Harry'ego Pottera i innych postaci (cmentarz Greyfriars Kirkyard, Edynburg)
Wiedzieliście, że postaci z książek o młodym czarodzieju narodziły się na... cmentarzu? Miejsce zrobiło takie wrażenie na autorce książek, że postanowiła zainspirować się nazwiskami spoczywających tam osób, nadając tożsamość postaciom.
Na cmetarzu Greyfriars Kirkyard spoczywają:
- Anne i Robert Potter,
- Charles Black,
- Thomas Riddell,
- William McGonagall,
- Elizabeth Moodie,
- Margaret Louisa Scrymgeour Wedderburn.
Polski Hogwart (Zamek Czocha i Zamek w Mosznej)
Polskich fanów Harry'ego Pottera jest całe mnóstwo, musimy mieć i polską szkołę magii. Wybór padł na dwa przepiękne budowle na zachodzie Polski. Specjalne wydarzenia - gry terenowe, warsztaty, uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, są organizowane co roku we wrześniu w Zamku Czocha (Dolny Śląsk) oraz Zamku Moszna (woj. opolskie).
Polski Hogwart wraz z muzeum miał powstać w jeszcze jednym miejscu - fani chcieli wykupić zamek w Łapalicach, słynny pustostan i samowolę budowlaną postawioną w czasach PRL-u i przekształcić go w główną siedzibę "Potterheadów" - nie tylko sezonowo, ale przez cały rok. Z planów nic nie wyszło, ale nazwa "polski Hogwart" przyległa do miejsca na stałe.
Magiczne sklepiki (Polska)
Jeśli myśleliście, że szał na Pottera maleje, nic bardziej mylnego. Ostatnimi czasy jak grzyby po deszczu pojawiają się coraz to nowe sklepy, w których można zaopatrzyć się nie tylko w "magiczne" przedmioty, ale i gadżety związane z uniwersum Harry'ego Pottera. Znajdziecie je w największych polskich miastach.
- Kraków: pl. Wszystkich Świętych 10,
- Warszawa: ul. Chmielna 6/7,
- Łódź: ul. Piotrkowska 18.
Więcej adresów znajdziecie w osobnym artykule na temat polskich miejsc dla fanów Harry'ego Pottera.
Pub "Pod trzema miotłami" (polskie kawiarnie, puby i knajpy dla fanów Harry'ego Pottera)
Podobnie jak w przypadku sklepików, powstaje coraz więcej miejsc, w którym wreszcie możecie poczuć, jak mogło smakować Kremowe Piwo, które wciąż zamawiali Harry, Hermiona i Ron, gdy tylko pojawili się w Hogsmeade. Czy rzeczywiście jest tak fenomenalne, jak sobie wyobrażaliście?
W stylizowanych wnętrzach zamówicie cały szereg tematyczny "eliksirów" i smakołyków.
- Warszawa, Zaklątek (ul. Smocza 27),
- Kraków, Dziórawy Kocioł (Grodzka 50/1),
- Łódź, Espresso Patronum (Piotrkowska 120).
Więcej miejsc wraz z opisami znajdziecie w zalinkowanym wyżej artykule.