Spis treści
- Gdzie w Polsce można chodzić z wykrywaczem metali?
- Ile kosztuje pozwolenie na poszukiwanie skarbów?
- Czy można chodzić z wykrywaczem bez pozwolenia?
- Gdzie w Polsce można znaleźć złoto?
- Gdzie w Polsce szukać kamieni szlachetnych?
- Gdzie szukać skarbów w starych domach?
- Gdzie szukać skamielin?
- Bursztyn. Gdzie szukać i kiedy?
Gdzie w Polsce można chodzić z wykrywaczem metali?
W Polsce z detektorem chodzić można wszędzie tam, gdzie nie zabrania tego prawo. Kluczowe jest zatem to, gdzie nie można w Polsce chodzić z wykrywaczem metali:
- w parkach narodowych i rezerwatach,
- na terenach nadmorskich wszędzie poza plażą (klify, wydmy, itd.),
- na obszarach objętych nadzorem konserwatorskim,
- na terenach wojskowych.
Według przyjętej niedawno nowelizacji nie będzie można przeszukiwać również:
- parków kultury,
- cmentarzy,
- grobów wojennych,
- pomników zagłady,
- na terenach prywatnych bez pozwolenia.
Ulubionym miejscem poszukiwaczy jest wciąż plaża - to tutaj turyści gubią najwięcej biżuterii i monet (oraz kapsli).
Ile kosztuje pozwolenie na poszukiwanie skarbów?
Opłata skarbowa wynosi 82 złote, a jej uiszczenie jest konieczne dla przyjęcia wniosku o pozwolenie na używanie wykrywacza metalu. Wniosek składamy u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, właściwego dla terenu, który planujemy przeszukiwać.
Czy można chodzić z wykrywaczem bez pozwolenia?
Kupno i posiadanie wykrywacza nie wymaga pozwolenie, jednak w świetle nowego prawa posiadanie pozwolenia będzie konieczne dla każdego poszukiwacza chodzącego z detektorem. Jego brak grozić będzie karami - nawet do 2 lat pozbawienia wolności.
Cały proces ma być jednak ułatwiony za sprawą aplikacji, która pozwoli szybko zgłosić znalezisko odpowiednim organom (należy zgłosić każdy przedmiot, którego wartość przewyższa 100 zł). Nowelizacja przewiduje również nagrody dla znalazców zabytkowych skarbów.
Gdzie w Polsce można znaleźć złoto?
Szacuje się, że w Polsce na wydobycie wciąż może czekać aż 400 ton złota, a niedaleko Polkowic znajdują się podobno jedne z najbogatszych złóż w Europie.
Ale gdzie go szukać na własną rękę? Na Dolnym Śląsku (znajdują się tu zresztą nieczynne już kopalnie złota Złotoryi i Złotym Stoku). Nie tylko możecie je tu znaleźć, a nawet zapisać się na warsztaty płukania złota.
Złoto, tzw. samorodki, możecie znaleźć w polskich rzekach:
- Kaczawa nad Wielisławką,
- Bóbr Wielki,
- Bóbr Mały,
- Kwisa.
Do poszukiwania wypłukiwanych przez wodę samorodków w polskich rzekach na ten moment nie potrzebujecie pozwolenia. Jeśli jednak sami chcecie je wydobywać, formalnie należy ono do Państwa Polskiego i konieczna jest koncesja - pamiętajcie o prawnym zabezpieczeniu!
Gdzie w Polsce szukać kamieni szlachetnych?
W przypadku kamieni i kryształów również króluje zachód Polski i bogactwo Dolnego Śląska.
- Bursztyn - wiedzieliście, że to kamień szlachetny? Bursztyn bałtycki występuje oczywiście nad Bałtykiem, najczęściej w zatokach i mierzejach.
- "Polski diament" czyli krzemień pasiasty - Góry Świętokrzyskie.
- Kryształ Górski - jak sama nazwa wskazuje, w Górach Świętokrzyskich, Tatrach i Karkonoszach. Ale również np. w Jegłowej, czy w Sławnikowicach koło Głuchołaz.
- Akwamaryny - w Jakuszycach niedaleko tzw. Ptasich Gniazd - charakterystycznych skał (Dolny Śląsk).
- Agaty - w dolinie Piekiełko niedaleko Złotoryi (Dolny Śląsk), okolice Rudna i Regulic (Małopolska).
- Topaz - Góry Izerskie,
- Szmaragd - co prawda polskie zielone kamienie nie mają większej wartości, jednak odnalezienie ich w dolnośląskim Strzelinie czy Strzegomiu na pewno każdego ucieszy.
- Granat - Góry Izerskie.
Gdzie szukać skarbów w starych domach?
Mieszkacie w poniemieckim domu albo starej kamienicy i zastanawiacie się, czy poprzedni właściciele albo Wasi przodkowie nie ukryli gdzieś kosztowności w czasach, gdy banki nie były na wyciągnięcie ręki? Jeśli udaliście się szukać do piwnic i na strych, intuicja dobrze Was poprowadziła.
Mogły tam przezimować prawdziwe skarby - wcale nie poukrywane w ścianach czy podłogach, a na widoku lub upakowane w kartonach (a często nawet i w oryginalnych opakowaniach) - porcelana, książki, meble i inne pamiątki dawnych czasów.
Jeśli planujecie porządki w domu - nawet jeżeli mieszkacie w bloku - nie wyrzucajcie wszystkiego jak leci. Obecnie już przedmioty z PRL-u osiągają zawrotne ceny. Można je sprzedać lub zatrzymać w domu. Z czasem ich wartość jeszcze bardziej wzrośnie.
Przed domem, zakopane w ziemi, również możecie znaleźć stare przedmioty.
Gdzie szukać skamielin?
- W Górach Świętokrzyskich,
- w Sudetach,
- nad kamienistymi brzegami rzek w całej Polsce,
- na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej,
- na Pustyni Błędowskiej.
Skamielin w Polsce nie brakuje. Natknęliście się na kamieniste miejsce? Po prostu pójdźcie tam na spacer i patrzcie pod nogi.
Bursztyn. Gdzie szukać i kiedy?
Możliwe, że podczas spaceru brzegiem Bałtyku natkniecie się na bursztyn. Jeśli jednak kusi Was wizja 300 złotych za kilogram tego pięknego kamienia, wybierzcie się na plażę po sztormie - wcale nie latem, a w pozostałe pory roku. Sprawdzajcie też wodorosty. Pamiętajcie, że zbieranie bursztynu jest legalne, dopóki robicie to "amatorsko", czyli bez pomocy narzędzi innych niż własny wzrok i ręce, i dopóki trzymacie się terenów nieobjętych ochroną.
Swoje szanse na udane łowy zwiększycie, szukając w okolicach gdańskiego Sobieszewa. Jantar nie bez powodu kojarzy się z bursztynem - to tu podobno znajduje się go najwięcej.