Nie tylko Krzyżtopór! Odkrywamy najbardziej wyjątkowe ruiny zamków w Polsce
Ze względu na naszą bogatą historię, znajdziemy u siebie wiele interesujących i fascynujących ruin zamkowych, które potrafią zaskoczyć swoją historią. Od przeklętych, po opuszczone i te odrestaurowane. Które z nich warto odwiedzić? Sprawdź!
Ruiny zamku Ogrodzieniec
Wyjątkowy, tajemniczy i charakterystyczny - to wszystko i jeszcze więcej można powiedzieć o Zamku Ogrodzieniec na Śląsku. Organizowane są tutaj dziesiątki wydarzeń kulturowych, inscenizacji, festiwali i imprez. Wewnątrz samego zamku znajduje się muzeum, karczma, a dookoła - dziesiątki miejsc noclegowych.
W poniższym artykule, możecie dowiedzieć się więcej o tym pięknym miejscu.
Ruiny zamku w Siewierzu
Nie bez powodu mówiono w przeszłości aby omijać Siewierz szerokim łukiem! To miejsce było kiedyś brutalnym i surowym centrum sądowniczym, z którego się już nie wychodziło. Brak litości ze strony tutejszych sędziów urósł do wręcz mitycznej rangi. Mówi się, że Siewierz jest przeklęty i nawiedzają go duchy tych, którzy niesłusznie zostali oskarżeni.
Osoby zainteresowane odwiedzeniem Siewierza mogą dowiedzieć się więcej o zamku w artykule poniżej.
Czytaj też: Zamek Siewierz - zwiedzanie, opinie i legenda o siedzibie dawnych książąt-biskupów
Ruiny zamku Bolczów
Na pierwszy rzut oka niepozorne, te znajdujące się w Janowicach Wielkich na dolnym śląsku ruiny zamku są popularną atrakcją turystyczną w regionie. Sięgający swoją historią XIV wieku jest wyjątkowym miejscem wartym uwagi i cieszącym się wieloma gośćmi w sezonie. Zwiedzanie zamku jest za okazaniem biletu, a parking w pobliżu zamku jest darmowy. Osoby zainteresowane bardziej wymagającymi aktywnościami mogą dostać się tutaj dzięki górzystym ścieżkom oraz szlakom turystycznym, których przejście zajmuje około półtorej godziny.
Ruiny zamku w Kole
Kolejny, dość niepozorny zamek na liście, tym razem w Kole. Główną atrakcją ruin zamku w Kole jest organizowany co roku festiwal "Koło Bluesa", który jest połączeniem koncertów, zlotów motocyklowych oraz wystaw samochodowych.
Ruiny zamku Sobień
Znajdujące się w województwie podkarpackim, ruiny zamku Sobień to miejsce wzbudzające zachwyt przez swoją unikalną pozycję geograficzną. Zbudowane na sporym wzgórzu, z idealnym "oknem" na rzekę San biegnącą poniżej niego są czymś, co potrafi zaprzeć dech w piersiach. Poniżej zamku znajduje się bezpłatny parking, a ścieżka prowadząca do ruin zamku Sobień jest umiarkowanie wymagająca, więc pamiętajmy o odpowiednich butach i odzieniu!
Ruiny zamku Cisy
Znajdujące się zaledwie 3 kilometry od legendarnego Zamku Książ w województwie dolnośląskim, te ruiny we wsi Cieszów przyciągają coraz więcej turystów. Spalone w czasie Potopu Szwewdzkiego, dzisiaj cieszą się rosnącą popularnością ze względu na nieoczywistą ścieżkę, która do nich prowadzi oraz zaciszne miejsce w jakim się znajdują.
Ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim
Te ruiny zamku odnajdziemy w województwie kujawsko-pomorskim, w Radzyniu Chełmińskim. Datowane na lata 1310-1340 i wykonane z charakterystycznej, czerwonej cegły są jednym z wielu zamków krzyżackich w Polsce. Niemniej jednak, dzięki swojej charakterystycznej konstrukcji cieszą się wyjątkową popularnością.
Z ciekawostek można wspomnieć, iż kręcono tutaj zdjęcia do filmu "Pan Samochodzik i Templariusze".