Legendarne Zakopane w cieniu Giewontu
Mający ponad 1890 m n.p.m. jest najwyższym szczytem Tatr Zachodnich w Polsce. Szczyt ten przyćmiewa Zakopane swoim cieniem, a wyprawa na niego jest jedną z największych atrakcji w okolicy.
Z Giewontem wiąże się unikalna legenda, który mówi o śpiącej armii rycerzy, którzy znajdują się pod górą i obudzą się, gdy ojczyzna stanie w niebezpieczeństwie.
Dodatkowo, warto jest unikać Giewontu w czasie burzy! Jest on bardzo niebezpieczny. Na szczęście jeśli burza nas zastanie, to możemy zwiedzać Zakopane, bądź cieszyć się atrakcjami jednego z wielu hotelów w mieście, o których piszemy poniżej.
Czytaj też: Zakopane na weekend 2023 - noclegi z wyżywieniem, hotele i apartamenty
Unikalne Góry Stołowe
Zawdzięczające swoją nazwę unikalnemu kształtowi oraz wielu wyjątkowym formacjom skalnym, Góry Stołowe są urokliwym i jednocześnie dość nietuzinkowym kierunkiem wakacyjnym.
W pobliżu znajduje się granica z Czechami, co otwiera nam szereg różnorodnych możliwości turystycznych. W okolicy znajduje się wiele rezerwatów, jak i również zabytków, takich jak "Śląska Jerozolima" lub Dworek Chopina.
Cicha i urokliwa Tarnica
Jeśli poszukujemy miejsca, w którym będziemy oddać się relaksowi, spokojowi i ciszy, to nie powinniśmy zastanawiać się dłużej - udajmy się na Tarnicę!
Znajdująca się województwie podkarpackim i mająca 1346 m n.p.m. jest unikalnym szczytem z wieloma ścieżkami i traktami turystycznymi, które sprzyjają wspinaczce.
Najwyższy szczyt w Polsce - wymagające Rysy
Znajdujące się na granicy polsko-słowackiej, Rysy są szczytem górskim, który został zdobyty dopiero w 1840 roku. Jego wyjątkowy kształt oraz wymagająca wysokość czyni z tej góry prawdziwą gratkę dla fanów wspinaczki górskiej.
Na górskiej ścieżce można zobaczyć wiele roślin alpejskich oraz zwierzęta takie jak kozy oraz świstaki.
Niemniej jednak, jeśli chcemy zdobyć Rysy, to musimy mieć na uwadze to, że odpowiednie przygotowanie kondycyjne jest niezmiernie ważne, w końcu to prawie 2500 metrów w górę!
Tajemnicza Babia Góra
Czy mamy ochotę poznać legendę o olbrzymce? Odnaleźć skarby dawny zbójników? A może tropimy średniowieczne wiedźmy? Jeśli tak, to czym prędzej powinniśmy udać się na Babią Górę w powiecie suskim!
Mająca 1725 m n.p.m. jest miejscem wielu opowieści oraz legend. Z Diablakiem - najwyższym szczytem - wiąże się legenda, która mówi, że to na jego szczycie spotykały się sabaty czarownic i rzucały uroki. Tak czy inaczej, Diablak oraz cała Babia Góra to miejsce pełne tajemnic!
Korona Gór Polski - Śnieżka
Mająca 1603 m n.p.m. jest szczytem na granicy polsko-czeskiej. Jako jeden z łatwiejszych szczytów górskich w Europie, od zawsze była ona bardzo popularnym kierunkiem turystycznym. Została zdobyta w roku 1577 i od tamtej pory często gości na niej wielu turystów.
Sudecki Śnieżnik
Udokumentowany około XVIII wieku jest górą z długą historią i jednym z najstarszych schronisk górskich na swoim szczycie. Śnieżnik charakteryzuje się piętrowym układem roślinności, a u podnóża gór znajdują się sztolnie dawnych kopalni uranu, które był w oklicy.
Co więcej - ze Śnieżnika w idealnych warunkach można zobaczyć oddalone o 250 km szczyty górskie w Austrii!