Najbardziej zaskakujące miejsca w Polsce - mroczne, zabawne, a czasami tragiczne
W Polsce możemy odnaleźć wiele miejsc, które swoją historią potrafią zaskoczyć. W artykule przybliżamy najbardziej nietypowe miejsca w Polsce, które możemy odwiedzić i poznać ich przeszłość.
Zamek Ogrodzieniec
Listę otwiera zamek znajdujący się na śląsku w Ogrodzieńcu. Ta masywna forteca została zbudowana aby bronić południowej granicy Polski przed najazdami z południa i zachodu, aczkolwiek nie znalazła się na tej liście z tego względu. Mówi się, że Zamek Ogrodzieniec jest przeklęty przez duchy - niektórzy są w stanie usłyszeć wycie wściekłego, czarnego ogara, który podobno jest reinkarnacją straszne i brutalnego władcy tego zamku. Za czasów jego panowania lubował się w torturach i brutalnych eksperymentach co sprawiło, że został przeklęty.
Tak czy inaczej w dzisiejszych czasach Zamek w Ogrodzieńcu jest otwarty dla zwiedzających i pomijając ponure legendy, jest on naprawdę wyjątkowym miejscem na mapie śląska, jak i całej Polski. W poniższym artykule, opowiadamy o wyjątkowych atrakcjach zamku, a także wydarzeniach kulturalnych, które w nim się odbywają.
Czytaj też: Zamek Ogrodzieniec - zdjęcia, legenda, atrakcje, restauracje i noclegi w pobliżu "Orlego Gniazda"
Kompleks "Riese" w Górach Sowich
O "Olbrzymie" - gdyż tak z języka niemieckiego tłumaczy się jego nazwę - krąży wiele legend i mitów. Stworzony w czasie drugiej wojny światowej ten gargantuiczny kompleks był jednym z największych w całej Polsce.
Hipotezy są takie, że "Riese" było miejscem testów "Wunderwaffe" - cudownych broni - które miały odmienić losy drugiej wojny światowej dla Niemiec. Nie wiadomo ostatecznie nad czym konkretnie pracowano, aczkolwiek istnieją podejrzenia, że prowadzone były tutaj eksperymenty nad prototypową bronią nuklearną, czy też innymi o wiele bardziej dziwnymi i ekscentrycznymi projektami nazistów.
Atmosferę o wiele bardziej podjudza fakt, że nawet dzisiaj nie zbadano całego kompleksu "Riese" i są duże podejrzenia, iż pod ziemią znajdują się nieodkryte tunele i pomieszczenia.
Kompleks ten został częściowo udostępniony w 1995 roku do zwiedzania.
Krzywy Las w Nowym Czarnowie
Ten niepozorny las skrywa bardzo nietypową formację sosen, które są wygięte w nienaturalny, wręcz nadludzki sposób. Oficjalna wersja wydarzeń jest taka, że ze względu na intensywną działalność człowieka w regionie te sosny zostały wygięte.
Niemniej jednak, powstaje wiele pytań z tych związanych - jaki człowiek mógłby wygiąć drzewa w taki sposób i co więcej - po co?
Teorie spiskowe mówią o dziwnej aurze mocy, która otacza to miejsce - niektórzy czują się tutaj niespokojnie, a takie doniesienia tylko i wyłącznie podsycają wyobraźnię.
Szpital Psychiatryczny w Owińskach
Ten znajdujący się w Owińskach szpital kiedyś miał pełnić chwalebną rolę w leczeniu chorych. Niestety, w trakcie drugiej wojny stał się świadkiem tragicznej i smutnej historii.
W czasie tego krwawego konfliktu w szpitalu znajdowało się około 1100 pacjentów - kobiet, mężczyzn i dzieci. Ze względu na nienawiść i wprowadzane przez hitlerowców czystki etniczne wszyscy pacjenci zostali zamordowani, a szpital opustoszał i już nigdy nie wrócił do pełnienia swojej pierwotnej roli...
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Ten zbudowany w XVII wieku zamek jest prawdziwą gratką dla fanów numerologii oraz astrologii. Skonstruowany na polecenie Krzysztofa Ossolińskiego, który był entuzjastą powyższych dziedzin, zamek stawia przed odwiedzającymi wiele pytań.
Jednym z nich jest chociażby - dlaczego ma taki specyficzny kształt i układ pomieszczeń? Zamek został zbudowany na planie pięciokąta porównywalnego do pentagramu. Wewnątrz znajdziemy 365 okien - tyle ile dni w roku, 52 komnaty - tyle ile jest tygodni w roku, 4 baszty - tyle ile jest pór roku i ostatecznie symbolika litery "W", która pojawia się na zamku i sugeruje "wieczność".
Ten zamek skrywa wiele tajemnic - może warto je odkryć osobiście?
Krzywy Dom w Szymbarku
Odchodząc na chwilę od ponurej tematyki, pora na coś zabawnego. W Szymbarku znajduje się dom, który całkowicie stanął na głowie!
Zbudowany w Centrum Edukacji i Promocji Regionu miał być swojego rodzaju parodią ustroju komunistycznego i tego jak świat stawał na głowie za czasów PRLu.
Domek otwarty jest dla zwiedzających, ale uważajcie! Błędnik będzie wariował i niektórym może zrobić się nie dobrze od wchodzenia przez okna, schodzenia pod górę i wspinania się na dół.
Góra Ślęża
Najwyższy szczyt Masywu Ślęży i Przedgórza Sudeckiego jest przez wielu określanych "Śląskim Olimpem", czy też "Świętą Górą". Niemniej jednak, święta jest ona w ujęciu słowiańskim, gdyż to właśnie tutaj znajdował się główny ośrodek kultu solarnego w dawnej Polsce.
Na Ślęży podobno znajduje się miejsce ogromnej mocy, które pozytywnie wpływa na ludzi ją odwiedzających. Dodatkowo, na zboczach góry możemy znaleźć wiele specyficznych rzeźb oraz posągów, które sugerują bardzo mocne religijne znaczenie tego miejsca.