Ekoturystyka jest coraz popularniejszą formą podróżowania. Oprócz tego, że pozwala w dużym stopniu obcować z naturą to przy okazji stara się nie ingerować w przyrodę. Podróżowanie w stylu ekologicznym ma na celu minimalizować wpływ człowieka na otaczające go środowisko. Ekoturystyka stawia głównie na ochronę przyrody oraz korzystanie z lokalnych atrakcji i dóbr, co ma pozytywny wpływ na rozwój mniejszych społeczności.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dlaczego turyści tak chętnie podążają za śmiercią? Dark tourism każdego roku przyciąga wielu zainteresowanych. Co to za zjawisko?
Chcesz zostać ekoturystą? Oto kilka wskazówek
Ekoturystyka ma za zadanie zachęcić wszystkich do bardziej zrównoważonego stylu życia, poszanowania przygody, poznawania własnej okolicy, a także rozmaitych regionów, do których możemy się bez problemu udać pociągiem, bądź rowerem.
Jak stać się ekoturystą:
- Respektuj naturę - to oznacza, abyś nie niszczył przyrody, a na łonie natury zachowywał się tak, jak gdybyś był gościem w czyimś domu. Dzikie zwierzęta muszą czuć się komfortowo w swoim naturalnym środowisku.
- Oszczędzaj energię i wodę - Przebywając zarówno w hotelu czy na kempingu, oszczędzaj zasoby naturalne: wodę oraz prąd.
- Czerp wiedzę - udając się w docelowe miejsce zapoznaj się z historią danego regionu oraz zabytkami, staraj się dowiedzieć, jak najwięcej o miejscu, w którym przebywasz. Będziesz bogatszy nie tylko o nowe doświadczenia, ale także wiedzę.
- Wspieraj lokalną społeczność - Każdy zakątek świata ma do zaoferowania rozmaite atrakcje. Może to być charakterystyczna dla danego regionu kuchnia, której warto spróbować, lub lokalne rzemiosło bądź rękodzieło, które warto kupić na pamiątkę podróży. Jeżeli w okolicy znajduje się np. stadnina koni, albo organizowane są ciekawe warsztaty, warto wziąć udział w takich zajęciach - poznać nowych ludzi i nabyć nowe umiejętności.
- Wybieraj zrównoważone destynacje - określając swoje miejsce docelowe, dowiedz się, czy promuje ono zrównoważoną, czyli odpowiedzialną turystykę. To znaczy: minimalizuje negatywny wpływ na środowisko naturalne, a także wspiera lokalną kulturę przy jednoczesnym ograniczeniu ingerencji w życie miejscowej ludności.
Jeżeli to przekonuje cię, aby stać się ekoturystą, polecamy odwiedzać miejsca agroturystyczne, których w Polsce nie brakuje. Wspaniałe ekowakacje spędzisz również pod namiotem. Możesz wybrać się również w bikepackingową podróż pod miasto, lub spływ kajakowy, czy teżwspinaczkę wysokogórską.