Lot nie musi być męczący

i

Autor: Pexels

PORADY PRZED PODRÓŻĄ

Długi lot nie musi być męczący. Jak się do niego dobrze przygotować? [PORADNIK]

Podróże samolotem na długie dystanse nie muszą wiązać się z dyskomfortem. Wystarczy odpowiednie przygotowanie, aby uniknąć zmęczenia i przetrwać wiele godzin w powietrzu w jak najlepszej formie. Oto praktyczny poradnik, który pomoże ci czerpać przyjemność nawet z najdłuższego lotu.

Ból głowy, karku i stawów, zatkane uszy, zmęczenie, przesuszona skóra. Nawet najbardziej doświadczeni podróżnicy mogą zmagać się z tymi problemami podczas długich lotów. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych trików, które pozwalają uczynić podróż samolotem bardziej znośną i komfortową. Zacznij od dobrego planu przed wylotem, spakuj do bagażu podręcznego wszystko, co przyda ci się w powietrzu, a także wypróbuj techniki relaksacyjne, które wyciszą nerwy i ułatwią zaśnięcie w samolocie.

Wygodny strój to podstawa

Komfortowy ubiór to absolutny wymóg, jeżeli zależy ci na dobrym samopoczuciu i wygodzie podczas lotu. Postaw na luźne, przewiewne ubrania, które nie będą ograniczać ruchów. Nie zapomnij o cieplejszych elementach stroju. Warto ubrać się na pokład warstwowo – temperatura podczas lotu często się zmienia, a dodatkowy sweter lub szalik może uratować cię przed chłodnym powietrzem. Nie zapominaj o wygodnych butach, które w razie potrzeby bez trudu zdejmiesz, żeby stopy mogły odpocząć.

Nawodnienie i zdrowe przekąski

Suche powietrze w samolocie może przyczynić się do odwodnienia organizmu. Żeby do tego nie dopuścić, pamiętaj o regularnym piciu wody. Choć karta win i drinków na pokładzie może kusić, radzimy unikać napojów alkoholowych i zbyt wielu kaw, które mogą dodatkowo nasilać stan odwodnienia. Zamiast tego postaw na zdrowe przekąski, jak np. orzechy, suszone owoce czy zdrowe ciasteczka i batoniki.

Zadbaj o wygodę

Zabierz na pokład poduszkę pod szyję oraz cienki koc. Poduszka podróżna pozwoli zachować prawidłową pozycję ciała, co zminimalizuje ból karku i zapobiegnie napięciom mięśniowym, zwłaszcza podczas drzemek. W miarę możliwości staraj się co jakiś czas wstać i przespacerować po kabinie. Nawet kilka prostych ćwiczeń rozciągających pomoże poprawić krążenie i zmniejszyć ryzyko zakrzepów.

Polecamy także maseczkę na oczy i zatyczki do uszu, aby odciąć się od hałasu i światła.

SOS dla suchej skóry

Suche powietrze w kabinie może powodować uczucie napięcia i przesuszenia skóry. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie miniaturowego opakowania nawilżającego kremu do twarzy lub mgiełki odświeżającej, którą można stosować w trakcie lotu. Nawilżona skóra lepiej radzi sobie z suchym powietrzem, a ty poczujesz się świeżo i bardziej komfortowo. Dobrym pomysłem są także maseczki w płachcie i płatki pod oczy. Dzięki temu skóra twarzy zachowa piękny wygląd po wyjściu z samolotu.

Czas na relaks i rozrywkę

Długi lot to świetna okazja, aby nadrobić zaległości filmowe lub przeczytać książkę, na którą nie miało się czasu. Warto jednak zachować umiar w kwestii sprzętów elektronicznych – zbyt długie wpatrywanie się w ekran może zmęczyć oczy i spowodować ból głowy. Dobrym pomysłem jest słuchanie muzyki relaksacyjnej lub krótkie ćwiczenia medytacyjne, które pomogą zredukować stres i napięcie.

Biały fortepian stanął na lotnisku Chopina. Podróżni mogą słuchać pięknych koncertów
Doktórka
Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski
Polska na ucho || Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski