Czechy

i

Autor: Pexels

Podróże po Europie

Czechy pełne niespodzianek. Te miejsca trzeba odwiedzić

2024-11-23 10:42

Średniowieczne zabytki w malowniczych miasteczkach, zamki z oryginalnym wystrojem wnętrz, bajkowe uzdrowiska, pilzneńskie piwo i morawskie wino, a do tego więcej obiektów z listy UNESCO na kilometr kwadratowy niż we Włoszech – powodów, aby odwiedzić Czechy jest naprawdę wiele. Ale czym jeszcze nasi południowi sąsiedzi mogą zaskoczyć odwiedzających? Eksperci Magazynu Travelist wspólnie z #VisitCzechia przygotowali zestawienie najbardziej fascynujących czeskich regionów.

Tuż za granicą – kraj liberecki

Liberec, Jablonec nad Nysą, Turnov, Frýdlant – to tylko kilka najważniejszych miast i miasteczek tworzących kraj liberecki, obfitujący w piękne krajobrazy oraz bogatą ofertę rekreacyjną. W największym z nich, będącym jednocześnie stolicą regionu – Libercu, znajduje się jeden z najstarszych w Czechach ogrodów zoologicznych oraz kultowy aquapark Babylon. Jest tu też hotel Ještěd, który powstał w ikonicznej wieży telewizyjnej o charakterystycznej, futurystycznej architekturze. Ta czeska kraina wyróżnia się długą tradycją szklarską i biżuteryjną, a turyści mają możliwość poznać ją bliżej dzięki tutejszej Dolinie Kryształowej. To obszar, na którym znajdziemy ponad 40 firm, muzeów, manufaktur oraz hut szkła, gdzie odwiedzający mogą zapoznać się z procesem tworzenia szklanych i kryształowych wyrobów. Szczególnie warto wspomnieć o wpisanej na listę UNESCO wiosce Poniklá - jedynym miejscu na świecie, gdzie tradycyjne rzemiosło związane z produkcją perełek przetrwało po dziś dzień.

FB - ESKA ROCK - TTŻ - SZYMON SPRINGER PODRÓŻNIK

Tym jednak, z czego głównie słynie kraj liberecki, jest przyroda. Królują tu Góry Izerskie oraz Karkonosze, doskonałe do uprawiania turystyki pieszej, a zimą – narciarstwa. Region ten zachwyca również unikalnymi formacjami skalnymi w Czeskim Raju – parku krajobrazowym pełnym wyjątkowych skalnych miast i majestatycznych zamków. Tym najbardziej rozpoznawalnym (choć to tylko ruiny) jest Skalny Zamek Trosky, do którego można się dostać, przemierzając Złoty Szlak. Warto udać się także na wędrówkę śladami księcia Albrechta von Wallensteina, żeby dotrzeć do zamku Hrubá Skála. Ciekawą opcją jest wreszcie trasa wokół Skał Prachovskich albo zwiedzanie skalnej twierdzy Drábské světničky, skąd roztacza się piękny widok na okolicę.

Kraj liberecki leży w północnej części Czech, sąsiaduje z Polską i Niemcami, więc dojazd tam jest naprawdę bardzo prosty. Z Jeleniej Góry do Liberca dojedziemy w półtorej godziny, a ze Szklarskiej Poręby w nieco ponad godzinę.

Balsam dla ciała i duszy w kraju karlowarskim

Leży w zachodnich Czechach, a jego bogata historia, kultura i przepiękna architektura zachwycają przybyszów z całej Europy. O kraju karlowarskim można usłyszeć najczęściej w kontekście słynnych Karlowych Warów – słynącego z gorących źródeł mineralnych uzdrowiska, które wraz z Mariańskimi Łaźniami i Franciszkowymi Łaźniami tworzą Zachodnioczeski Trójkąt Uzdrowiskowy. Wspólnie starają się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a na przestrzeni wieków bawili tu m.in. Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin czy Karol Marks. Lokalne wody lecznicze nie tylko służą zdrowotnym kuracjom (wspomagają terapie chorób serca, naczyniowych i układu ruchu), lecz także stanowią bazę popularnych kosmetyków i produktów spożywczych, takich jak Becherovka – ziołowy likier produkowany wyłącznie tutaj.

Ale jeden z najmniejszych regionów w Czechach kryje też inne niespodzianki. Znajdziemy tu m.in. unikalny kompleks zamkowo-pałacowy w dolinie rzeczki Tepla, składający się z gotyckiej twierdzy, barokowego zamku i renesansowego pałacu, gdzie można zobaczyć cenny relikwiarz św. Maura. Miłośnicy natury mogą natomiast cieszyć oczy jesiennymi krajobrazami Gór Rudawskich – bogatych w liczne szlaki turystycznej. Ponadto Karlowe Wary mogą poszczycić się też Festiwalem Filmowym, który odbywa się tutaj od 1946 r. i za każdym razem przyciąga tłumy międzynarodowych gości i artystów.

Na teren kraju karlowarskiego można się dostać na przykład z Wrocławia – w 5 godzin, a z Pragi podróż potrwa tylko 2 godziny.

350 pałaców w kraju południowoczeskim

W żadnym innym regionie Czech nie znajdziemy tylu zamków i pałaców, co na południu kraju. Wszystkie razem tworzą unikatowy obszar w skali światowej. Kraina ta słynie także z pięknych, zadbanych i historycznych miast, takich jak Czeski Krumlov (druga najczęściej odwiedzana miejscowość po Pradze), który zachwyca średniowiecznym układem ulic, malowniczymi zakątkami i imponującym zamkiem nad Wełtawą z XIII w. Walory tego miejsca docenili twórcy filmu „Iluzjonista” – po brukowanych uliczkach przechadzał się Edward Norton, wcielając się w postać iluzjonisty Eisenheima, który walczył o serce narzeczonej austro-węgierskiego księcia.

Ale kraj południowoczeski to również kraina… stawów rybnych. Można ich tu naliczyć około 7000. Najbardziej znanym z akwenów jest Rožmberk, największy w Czechach. Będąc w okolicy, warto udać się również do Trzebonia, który słynie z kąpieli leczniczych i pięknych terenów do spacerów, podczas których podziwiać można renesansowy zamek. Region obejmuje także fragmenty Szumawy i Czesko-Morawskiej Wyżyny, co czyni go doskonałym miejscem dla turystów pieszych i rowerowych. Stolicą kraju południowoczeskiego są Czeskie Budziejowice – miasto, którego rynek (jeden z największych w Europie) okalają eleganckie kamienice. W centrum warto zobaczyć barokową fontannę Samsona, ratusz i katedrę św. Mikołaja, a co bardziej wytrwali mogą wspiąć się na legendarną Czarną Wieżę. Nie można wreszcie pominąć browaru Budziejovicki Budvar, gdzie od 700 lat warzy się złoty trunek według oryginalnej receptury.

Jak sama nazwa wskazuje, kraj południowoczeski leży w południowej części Czech, przy granicy z Austrią. Szybką formą transportu będzie lot samolotem z Warszawy do Pragi (1,5 godziny), a następnie podróż samochodem do Czeskich Budziejowic (2 godziny).

Mnóstwo ciekawostek na temat innych regionów Czech można znaleźć w Magazynie Travelist pod adresem https://magazyn.travelist.pl/top-10-najwieksze-atrakcje-czech/

Informacja prasowa