Spis treści
- Wędrowne Motyle o Chełmnie i Grudziądzu
- Chełmno - atrakcje w okolicy
- Co zobaczyć w Grudziądzu? Atrakcje
- Chełmno i Grudziądz - jak dojechać?
Chociaż Grudziądz i Chełmno nie przychodzą pierwsze na myśl, gdy myślimy o weekendowej wycieczce, są to miasta, w których wizytę zapamiętamy na długo. Historyczne budynki i liczne atrakcje umilą nam czas, a tłumy turystów nie będą uprzykrzać życia - zobaczcie, dlaczego te dwa miasta to idealny sposób na spędzenie weekendu poza domem.
Zwiedzili je autorzy największego bloga podróżniczego w Polsce, Ania i Marcin Nowakowie - Wędrowne Motyle. Co docenili tu najbardziej? Przeczytajcie poniżej, jakie wrażenie zrobiły na nich Grudziądz i Chełmno podczas wyprawy wzdłuż Wisły w ramach akcji Polska Na Przełaj IV pod patronatem eska.pl i Radia ESKA.
Wędrowne Motyle o Chełmnie i Grudziądzu
Chełmno zwane jest “miastem zakochanych”. No i naprawdę może rościć sobie prawo do tego określenia, ma na to po prostu papiery. A właściwie to relikwię św. Walentego, która wystawiona jest kościele farnym pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Z wieży tego kościoła rozciąga się wspaniały widok na miasto - z jego charakterystycznym szachownicowym układem ulic, czerwonymi dachami, sporą liczbą świątyń i świetnie zachowanymi murami obronnymi. Od Chełmna także wziął swoją nazwę sposób zakładania wielu miast w Polsce tzw. lokowanie na prawie chełmińskim.
Co ciekawe, w sąsiednich widokowych miejscach - Górze Św. Wawrzyńca oraz Starogrodzie - znajdowały się dwie poprzednie lokalizacje tego wędrującego miasta.
Kolejne miasto na trasie wzdłuż Wisły zrobiło na nas wielkie wrażenie. Chyba największe w tej podróży. Szczególnie pięknie prezentuje się ono oglądane z przeciwległego brzegu Wisły. To za sprawą szeregu czerwonych, wkomponowanych w skarpę wiślaną zabytkowych spichlerzy, które niegdyś przyczyniły się do rozwoju i bogacenia się Grudziądza, a dziś świadczą o jego unikatowości. Grudziądz to miasto bardzo duże i niedoceniane. Piękna cegła, kolorowo zdobione ulice blisko rynku, Muzeum Handlu Wiślanego Flis oraz piękne widoki z Wieży Klimek na Wisłę to tylko kilka powodów by go odwiedzić.
Chełmno - atrakcje w okolicy
- Ratusz na Rynku czyli Muzeum Ziemi Chełmińskiej wraz z Prętem Chełmińskim,
- Kościół pw. Wniebowzięcia NMP z relikwiami św. Walentego,
- Rynek i okoliczne uliczki, w tym ul. Grudziądzka,
- Baszta Panieńska oraz bramy wjazdowe do miasta,
- Park miejski Nowe Planty - polecane zakochanym,
- Festiwal Walentynki Chełmińskie,
- Park Miniatur Zamków Krzyżackich,
- Rezerwat Przyrody Góra Św. Wawrzyńca - pozostałość po wczesnośredniowiecznym grodzie,
- Starogród - "pierwotne" Chełmno, była osada krzyżacka; obecnie urocza wieś.
Niedaleko Chełmna i Grudziądza znajdziecie trzy zamki krzyżackie, które warto odwiedzić przy okazji:
- Zamek Golubski (Golub-Dobrzyń),
- Zamek w Radzyniu Chełmińskim,
- Zamek w Świeciu.
Co zobaczyć w Grudziądzu? Atrakcje
- Wieża Klimek - dla widoków,
- Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne,
- Muzeum Fort Wielka Księża Góra,
- Brama Wodna,
- Cytadela Twierdzy Grudziądz,
- Muzeum Handlu Wiślanego FLIS.
Chełmno i Grudziądz - jak dojechać?
Chełmno jest od Bydgoszczy oddalone o niecałą godzinę drogi samochodem - z drogi wojewódzkiej nr 239 zjedźcie na drogę ekspresową S5, a następnie na DW245.
Do Grudziądza z pobliskiej Bydgoszczy dojedziecie w godzinę. Drogą wojewódzką nr 239, następnie drogą ekspresową S5 (przez większość trasy) i drogami krajowymi nr 91 i 16. Kursują tu również pociągi i autokary.
Akcji Polska Na Przełaj IV patronuje eska.pl i Radio ESKA.