Bajkowy jarmark świąteczny w Salzburgu w Austrii. "Przyciąga jak magnes". Zobacz zdjęcia

Koniec listopada to czas kiedy na rynkach wielu miast Europy pojawiają się jarmarki świąteczne. Tak też jest w Salzburgu, austriackim mieście na pograniczu Alp. Słynny Jarmark Adwentowy czyli Salzburger Christkindlmarkt 2023 w tym mieście przyciąga spore tłumy turystów i mieszkańców.

Spis treści

  1. Jarmark świąteczny w Salzburgu - historia
  2. Kiedy otwarcie jarmarku świątecznego w Salzburgu?
  3. Salzburger Christkindlmarkt zmienia się w jarmark noworoczny

Jarmark świąteczny w Salzburgu - historia

Salzburski Jarmark Adwentowy, lub Jarmark św. Mikołaja w Salzburgu ma bogatą historię, która sięga XV wieku. Wówczas to, jak przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie mieszkańcy miasta, na placu pod katedrą odbywały się doroczne targowiska. W XVII wieku takie targowisko nazwano imieniem świętego Mikołaja.

Co roku, dwa tygodnie przed i dwa po dniu św. Mikołaja (6 grudnia) kupcy wystawiali w drewnianych budach pod katedrą swoje towary na sprzedaż. Można było tam kupić produkty spożywcze, zabawki, materiały itp. Jak podają źródła austriackie, już wtedy Jarmark św. Mikołaja należał do najpopularniejszych targowisk przedświątecznych, ustępując miejsce jedynie Wiedniowi, Paryżowi, Amsterdamowi i Norymberdze.

Kiedy otwarcie jarmarku świątecznego w Salzburgu?

Dziś, podobnie jak przed wiekami, w centrum Salzburga, na placach wokół katedry także można zobaczyć około stu różnych stoisk z przeróżnymi świątecznymi artykułami.

Otwarcie słynnego Salzburger Christkindlmarkt zawsze odbywa się w czwartek poprzedzający pierwszą niedzielę adwentu, a jego koniec przypada na drugie święto, 1 stycznia.

Salzburger Christkindlmarkt zmienia się w jarmark noworoczny

Warto przyjechać na to wspaniałe widowisko świąteczne. Nie tylko po to, by zaopatrzyć się w świąteczne symbole, pierniki, mikołaje, lokalne wypieki i alkohole. Tu można wypić świątecznego, tradycyjnego grzańca w specjalnych, salzburskich kuflach. Można też wziąć udział w różnego rodzaju wydarzeniach towarzyszących, występach artystycznych. Można nawet zobaczyć przerażającego krampusa (pół kozioł, pół diabeł), który także wrósł w lokalną tradycję.

Tradycyjny salzburski jarmark zmienia się w sylwestrową noc w jarmark sylwestrowy. O północy zobaczycie tu pokaz sztucznych ogni.