Spis treści
- Które ZOO w Polsce jest największe, a które najstarsze?
- Czy w którymś ZOO w Polsce są pandy?
- W którym ZOO są kapibary?
Polskie ogrody zoologiczne przyciągają coraz więcej turystów. Schronienie znajduje w nich coraz więcej zagrożonych gatunków zwierząt, a wybiegi są ciągle ulepszane. Niektóre z rodzimych ZOO zaliczane są do najlepszych w Europie i na świecie.
Ranking siedmiu wybranych przez nas najlepszych ZOO w Polsce zobaczycie w galerii - sprawdźcie, które jest najlepsze!
Które ZOO w Polsce jest największe, a które najstarsze?
Najstarszym ZOO w Polsce i jednocześnie największym pod względem liczby gatunków i zwierząt jest Ogród zoologiczny we Wrocławiu - założono go w 1865 roku i mieszka w nim aż 10500 osobników 1132 gatunków.
Oprócz wrocławskiego, w Polsce ostał się jeszcze tylko jeden zwierzyniec z XIX wieku - niewielkie Stare ZOO w Poznaniu powstało w 1874 roku.
Największe powierzchniowo (124 hektary) jest natomiast ZOO w Gdańsku. Tylko trochę mniejsze jest Nowe ZOO w Poznaniu (121 ha).
Czy w którymś ZOO w Polsce są pandy?
W Polsce wciąż nie zobaczymy pand na żywo. W ciągu ostatnich lat swoje starania o sprowadzenie z Chin niesfornych drapieżników podjęły ogrody zoologiczne z Gdańska i Zamościa, w obu przypadkach nie doszło to jednak do skutku.
Pandy wielkie zobaczymy na ten moment tylko zagranicą, np. w Wiedniu czy Madrycie. M.in. we Wrocławiu i Chorzowie schronienie znalazły za to pandy małe, rude czworonogi wyglądem przypominające szopa.
W którym ZOO są kapibary?
Pandy to niejedyne gwiazdy internetu żyjące w ogrodach zoologicznych. Kapibary można spotkać m.in. w ZOO w Krakowie, Wrocławiu, Zamościu i Poznaniu. Pamiętacie myszojelenie (zagrożone wyginięciem), o których parę lat temu usłyszała cała Polska? W Warszawie, Łodzi i Wrocławiu na żywo można zobaczyć małe nóżki i duży tułów najmniejszego przeżuwacza świata.