PODRÓŻE

5 powodów, dla krórych warto odwiedzić Nowy Sącz. Najlepsze atrakcje miasta

2024-07-25 12:10

Nowy Sącz nazywany jest miastem milionerów, bo wśród mieszkańców znajdziemy wiele osób z listy 100 najbogatszych Polaków w kraju. Ale Nie tylko oni pokochali Sądecczyznę. Te piękne rejony od lat przyciągają artystów i pisarzy, a liczne atrakcje sprawiają, że Nowy Sącz przyciąga wielu turystów - nie tylko z Polski, ale i ze świata. Co warto zobaczyć w tej malowniczej miejscowości? Podpowiadamy.

Strefa saun otwarta w MOSiR Nowy Sącz

Miasteczko Galicyjskie

Zdecydowanie największa i najczęściej odwiedzana atrakcja w Nowym Sączu. Trudno się dziwić. Teren miasteczka stanowią zrekonstruowane obiekty i budowle z XIX w. Na terenie znajdziemy m.in. dwór szlachecki, ratusz, gospodę, kawiarnię, remizę strażacką, a także domy mieszkalne i zakłady rzemieślnicze. Przestępując próg miasteczka poczujemy się tak, jakbyśmy cofnęli się w czasie. Miasteczko tak wiernie odwzorowuje dawne miasta galicyjskie, że często wykorzystuje się je jako scenerię filmów i spektakli teatru telewizji. Nie tak dawno na ty terenie kręcono spektakl "Rewizor" Mikołaja Gogola. W obsadzie wystąpili m.in. Agata Kulesza i Zbigniew Zamachowski. Warto podkreślić, że to atrakcja unikatowa - jedyne takie miejsce w Polsce.

Sądecki Park Etnograficzny

Spacerując po Nowym Sączu nie można przegapić Skansenu. To największy tego typu obiekt w Małopolsce. Możemy w nim podziwiać architekturę drewnianą i artefakty prezentujące kulturę oraz tradycję ludową dawnych grup zamieszkujących te tereny.

Ruiny zamku

Pozostałości dawnej warowni w Nowym Sączu liczą ponad 600 lat. Zamek wzniesiono ok. 1360 r. z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Był nie tylko królewską rezydencją, ale także budowlą obronną. W czasach swojej świetności gościł wielu ówczesnych władców, m.in. Władysława Jagiełłę. Po zniszczeniu nigdy nie został odbudowany. Jedynym zrekonstruowanym fragmentem budowli jest Baszta Kowalska. Współcześnie ruiny zamkowe są prawdziwą atrakcją, która pobudza wyobraźnię dużych i małych.

Dawne mury miejskie

Warto obejrzeć także pozostałości po średniowiecznych umocnieniach miasta. Dawne fortyfikacje stanowi dziś m.in. fragment muru ze wspomnianą Basztą Kowalską przy ruinach zamku oraz mur obronny przy Bazylice św. Małgorzaty. Dalsze fragmenty znajdziemy także przy ulicy Zakościelnej, ulicy Św. Ducha, a także w pobliżu ulicy Matejki, gdzie możemy zobaczyć pozostałości dawnego wału ziemnego. przy placu targowym zachowała się reliktowa część wału ziemnego.

Rynek z zabytkowym ratuszem

Malowniczy rynek w Nowym Sączu to zarazem serce miasta i miejsce relaksu jego mieszkańców. Plac wraz z dziesięcioma prostopadle wybiegającymi uliczkami odzwierciedla szachownicowy układ, charakterystyczny dla średniowiecznych miast. Centralnym punktem rynku jest przepiękny gmach ratusza, służący jako siedziba sądeckich władz. Eklektyczny budynek powstał w latach 1895 - 1897. Zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz budzi ogromne wrażenie, przywodząc na myśl raczej neobarokowy pałacyk, niż budynek urzędowy.