NAJPIĘKNIEJSZE ZAKĄTKI POLSKI

5 faktów na temat Puszczy Kampinoskiej, o których nie miałeś pojęcia

2024-09-16 19:28

Kampinoski Park Narodowy, to jeden z największych obszarów leśnych w Polsce, który łączy w sobie bogatą historię, unikalną przyrodę i potencjał rekreacyjny. Większość osób uważa ten obszar za doskonałe miejsce na weekendowe wycieczki, jednak rezerwat ma do zaoferowania znacznie więcej. Oto kilka mało znanych faktów, które zaskoczą nawet stałych bywalców kampinoskich szlaków.

Rezerwat konika polskiego w Popielnie na Mazurach

Puszcza Kampinoska to nie tylko bogactwo dzikiej przyrody i malownicze krajobrazy. Teren ten - choć położony tak blisko stolicy - wciąż skrywa wiele tajemnic, a jego zakątki pełne są fascynujących historii i zjawisk. Na pierwszy rzut oka wygląda jak wielki las, jednak nie dajcie się zwieść i zapuście się w głębsze obszary puszczy, by lepiej jej się przyjrzeć.

Te 5 faktów znają tylko najwytrwalsi amatorzy długich wędrówek szlakiem Kampinoskiego Parku Narodowego. Przeczytaj i ruszaj na wycieczkę do jednego z najpiękniejszych rezerwatów przyrody w Polsce.

Pustynia w samym sercu lasu

Puszcze kojarzą się głównie z gęstymi lasami, jednak Puszcza Kampinoska kryje w sobie także piaszczystą niespodziankę - wydmy. Te naturalne formacje piaskowe powstały podczas już podczas topnienia lodowców. Kampinoskie wydmy tworzą malownicze, pustynne krajobrazy i są prawdziwym, unikalnym zjawiskiem na skalę europejską. 

Bezpieczne schronienie dla łosia

Kampinoski Park Narodowy jest domem dla wielu zwierząt. Nikogo nie dziwi widok sarny, dzika czy jelenia na kampinoskich szlakach, jednak mało kto wie, że w puszczy urzędują także łosie - największe ssaki lądowe Europy. W latach 50. XX wieku w Polsce łosie zaliczane do gatunków zagrożonych wyginięciem, jednak dzięki działaniom ochronnym powróciły do Kampinosu i dziś traktują ten teren jako swój bezpieczny dom. Jeżeli będziesz mieć szczęście, niewykluczone, że spotkasz to majestatyczne zwierzę podczas spaceru po puszczy.

Labirynt rzeczny

Puszczę Kampinoską przecinają liczne rzeki i kanały, wśród których szczególnie wyróżnia się rzeka Łasica. Ciekawostką jest to, że nigdy nie zobaczysz w pełnym biegu. Dlaczego? Choć rzeka ma swoje źródło i ujście, jej przepływ bywa tak niewielki, że często zwyczajnie... znika. Przyczyną tego stanu rzeczy jest wysychanie w suchych okresach. Z kolei podczas intensywnych opadów jej koryto całkowicie wypełnia się wodą, tworząc malownicze labirynty rzeczne.

Cudowne źródło w Lipkowie

To nie koniec opowieści o niezwykłych, kampinoskich akwenach wodnych. Na skraju puszczy, w miejscowości Lipków znajdziemy legendarne źródło, z którego wydobywa się woda o leczniczych mocach. Mieszkańcy wsi od wieków wierzą w jego niezwykłe właściwości. Ponoć właśnie to źródełko służyło świętemu Rochowi do uzdrawiania chorych. Nie ma żadnych naukowych dowodów na prozdrowotne działanie wody ze źródła w Lipkowie, a mimo to miejsce przyciąga wielu ciekawskich wędrowców.

Ślady opuszczonej osady

Spacerując po kampinoskich ścieżkach, można natknąć się na ślady osadnictwa. Porzucone chaty, zabudowania i cmentarze wiejskie przypominają o dawnych mieszkańcach tej mieściny. Dlaczego dziś stoi pusta? W czasie II wojny światowej zarówno ta, jak i wiele okolicznych wsi uległo zniszczeniu, a rodziny zamieszkujące te obszary przesiedlono. Widok pustych domów napawa melancholią i skłania do refleksji nad historią tego miejsca i jego społeczności.