Spis treści
- Co to jest UNESCO i czym się zajmuje?
- Obiekty UNESCO w Polsce
- Który kraj ma najwięcej obiektów UNESCO?
Wakacje w Polsce śladami listy UNESCO? Na liście światowego dziedzictwa znajduje się wystarczająco dużo rodzimych obiektów, by wypełnić dłuższy urlop po brzegi. Puszcze, jeziora, wspaniałe budynki, kopalnie i miejsca pamięci. Przygotowaliśmy galerię wszystkich polskich obiektów na liście UNESCO.
Co to jest UNESCO i czym się zajmuje?
Wbrew pozorom UNESCO nie zajmuje się wyłącznie monitorowaniem zabytków i dóbr naturalnych. Organizacja działająca przy ONZ powstała, by wspierać współpracę międzynarodową w takich kwestiach jak sztuka, kultura, nauka i prawa człowieka. Wspiera działania oświatowe i kulturalne.
Kiedy powstało UNESCO?
Organizacja powstała po II Wojnie Światowej, w 1945 roku. Swoją siedzibę ma w Paryżu.
Co oznacza skrót UNESCO?
UNESCO to skrót od United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization - Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury.
Czym jest lista UNESCO?
Lista światowego dziedzictwa UNESCO zawiera obiekty dziedzictwa kulturowego i naturalnego o powszechnej wartości, które należy zachować dla przyszłych pokoleń. Lista zaczęła obowiązywać w 1972 roku. Obecnie znajdują się na niej 1157 obiektów.
Obiekty UNESCO w Polsce
Polska ma 17 obiektów wpisanych na listę UNESCO - 15 kulturowych i 2 naturalne. Wśród nich znajdują się takie miejsca jak:
- Puszcza Białowieska
- Stare Miasto w Warszawie
- Hala Stulecia we Wrocławiu
- Stare Miasto w Krakowie
- Zamek krzyżacki w Malborku
- Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni
Wszystkich 17 obiektów zobaczycie w naszej galerii.
Który kraj ma najwięcej obiektów UNESCO?
Największą liczbą obiektów wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO mogą się poszczycić Włochy - mają ich aż 58! Drugie miejsce zajmują Chiny (56), a trzecie Niemcy (51).