Zwolnienie lekarskie - elektroniczne L4 wchodzi w życie 1.12.2018. System działał już od dawna, ale teraz korzystanie z niego będzie obowiązkowe. Oznacza to koniec zwolnień wypisywanych przez lekarza na specjalnym formularzu. Jak działa system e-zwolnień lekarskich? Najważniejsze informacje znajdziecie w naszym artykule.
Jak działa elektroniczne L4?
System elektronicznych zwolnień lekarskich działał już od 2016 roku. Przez ten czas wszyscy pracodawcy zatrudniający powyżej 5 osób mieli obowiązek założyć profile na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Teraz e-zwolnienia całkowicie zastąpią papierowe L4.
Długie weekendy w 2019 roku - kiedy przypadają?
Jak działa system e-ZLA? Lekarz wystawia elektroniczne zwolnienie podpisując je kwalifikowanym podpisem elektronicznym, certyfikatem z ZUS lub podpisem zaufanym, czyli PZ ePUAP.
Wypełnione na PEU ZUS zwolnienie lekarz wysyła do ZUS, skąd zostaje ono przesłane pracodawcy nie później niż dzień po otrzymaniu zaświadczenia. Informację o e-zwolnieniu otrzymuje także pracownik posiadający profil w PEU ZUS.
E-ZLA skróci czas wystawiania zwolnień lekarskich i usprawni nad nimi kontrolę. Dzięki systemowi lekarz otrzymuje dostęp do danych ubezpieczonego pracownika oraz pracodawcy. Aby móc korzystać z nowej formy zwolnień na PEU ZUS należy zarejestrować się na www.zus.pl.