Spis treści
Zorza polarna, nazywana także aurorą, to zjawisko świetlne, które występuje na skutek oddziaływania wiatru słonecznego z magnetosferą Ziemi. Normalnie możemy podziwiać je w okolicach biegunów, jednak czasem wyjątkowo silne burze geomagnetyczne sprawiają, że zorza staje się widoczna w znacznie niższych szerokościach geograficznych – np. w Polsce. Taka sytuacja jest możliwa dzięki wyjątkowo silnym rozbłyskom słonecznym.
W ostatnich dniach doszło do potężnego rozbłysku
W ostatnich dniach doszło do jednego z najsilniejszych rozbłysków obecnego cyklu słonecznego, który rozpoczął się w 2019 roku i potrwa około 11 lat. Centrum Badań Kosmicznych PAN poinformowało, że 25. cykl aktywności słonecznej przyniósł rozbłysk klasy X9.05 – jest to najwyższa klasa rozbłysków słonecznych, a ich wpływ na Ziemię może być znaczący. Silne rozbłyski prowadzą do tzw. koronalnych wyrzutów masy (CME), które uwalniają ogromne ilości plazmy w przestrzeń kosmiczną. Część tej plazmy dotarła do Ziemi, co wywołało burzę geomagnetyczną, a wraz z nią – zorze polarne.
Kiedy zorza polarna pojawi się nad Polską?
Space Weather Live podaje na Facebooku informacje na temat rozbłysku. Można śledzić ich profil, aby być na bieżąco. A to wieści z ostatnich chwil:
Płonie plama słoneczna rejon 3842! Ten region jest w doskonałej pozycji skierowanej do ziemi i właśnie wyprodukował najsilniejszy rozbłysk słoneczny w obecnym cyklu słonecznym! X9.0 (R3-strong) o 12:18 UTC. Zaobserwowano emisję radiową typu II, więc rozbłysk słoneczny prawdopodobnie wybuchnie. Teraz czeka nas gra, aby zobaczyć, jak duże lub małe jest CME na obrazach LASCO. (...) Mamy teraz kilka wstępnych zdjęć koronagraficznych SOHO/LASCO z SEEDs. Widzimy początek bardzo ładnego wyrzutu masy koronalnej aureoli, który musi uderzyć w Ziemię.
- czytamy na Facebooku.
To oznacza, że już w ten weekend zorza polarna może być widoczna nad Polską.
Listen on Spreaker.