Zorza Polarna w Polsce 2019 - kiedy, o której godzinie i gdzie, to trzy podstawowe kwestie. To będzie pierwsza w tym roku Zorza Polarna w Polsce. W jakim województwie i w jakim mieście? Szczegóły podrzucamy na ESKA.pl! Zorza Polarna 2019 to okazja, by obserwować niezwykle rzadkie zjawisko. Ostatni raz mogliśmy ją podziwiać we wrześniu ubiegłego roku. Wówczas najlepiej widoczna była na północy naszego kraju. Tym razem zorza polarna ma objąć większą część Polski.
Zobacz: Zorza Polarna - kiedy i gdzie występuje? Jak oglądać zorzę?
Przeczytaj też: O której robi się ciemno?
Zorza Polarna w Polsce 2019 - KIEDY
Zorza Polarna w Polsce to bardzo rzadkie i niespotykane zjawisko. Dlatego też warto zwrócić na nie uwagę! Najbliższe, według Narodowej Administracji do spraw Oceanu i Atmosfery (NOAA), wystąpi z środy na czwartek (27/28 lutego). Pamiętajcie, by oglądać zorzę polarną w Polsce musicie wybrać się w bardzo ciemne, oddalone od świateł ulicznych miejsce.
Zorza Polarna w Polsce 2019 - GODZINA
O której godzinie zorza polarna w Polsce 2019? Godzina również została ujawniona! Jak podała (NOAA) - bazując na aktualnych prognozach pogody -zorza polarna w Polsce wystąpi w nocy 22:00 a 1:00 czasu. Oczywiście warto obserwować niebo nieco wcześniej, bo wszystko jest zależne od zmieniającej się pogody. Pamiętajcie, że zorza będzie widoczna tylko przez kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Nie przegapcie!
Polecany artykuł:
Zorza Polarna 2019 - GDZIE: MIASTO, WOJEWÓDZTWO
Zorza polarna w Polsce poprzednim razem widoczna była wyłącznie na północy. Pod koniec lutego 2019 ma być zupełnie inaczej. Wyjątkowe zjawisko będą mogli podziwiać mieszkańcy nadmorskich miejscowości, ale także centralnej części naszego kraju! O tym, że zorza polarna pojawi się nad Polską poinformował Karol Wójcicki, znany z kanału: Z głową w gwiazdach. Napisał:
W kierunku Ziemi ponownie skierowała się pokaźnych rozmiarów dziura korona na Słońcu. Ta wyrwa w polu magnetycznym naszej gwiazdy jest z nami od lata 2018 roku. Blisko cztery tygodnie temu wywołała ona jedna z dwóch najsilniejszych zórz polarnych w sezonie 2018/2019 podczas burzy magnetycznej klasy G3 (Kp 7). Zorza polarna o takim nasileniu może być obserwowana pod ciemnym niebem, z dala od świateł miejskich, również na średnich szerokościach geograficznych - w tym z Polski północnej oraz centralnej. Cztery tygodnie temu dostrzegli ją obserwatorzy z Niemiec. W Polsce panowały wtedy niesprzyjające warunki pogodowe.
Zorza Polarna - co to jest?
Zorza polarna to nic innego, jak zjawisko świetlne, które ma silne pole magnetyczne. Występuje głównie na wysokich szerokościach geograficznych, a głównie za kołami podbiegunowymi. Zorza powstaje w wyniku wybuchów tzw. burz słonecznych. Cząstki elementarne wiatru słonecznego (elektrony, protony), które po wybuchach znajdują się w przestrzeni kosmicznej zbliżają się do naszej planety a po zderzeniu z górną warstwą atmosfery na niebie pojawia się zorza. Występuje ona na ok. 100 km nad powierzchnią Ziemi i może występować w różnych barwach: czerwonej, białej, żółtej, a najczęściej zielonej. Kolor jest oczywiście zależny od spalanego gazu.