Żołnierze wyklęci: kim byli, co to za święto?

i

Autor: screen youtube.com/channel/UCvPRdK9qacictds8HC_Zdgg screen youtube.com

Żołnierze wyklęci: kim byli, co to za święto?

2018-03-01 10:08

Żołnierze wyklęci: kim byli, co to za święto? 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - sprawdź, kim byli jego bohaterowie.

Żołnierze wyklęci: kim byli, co to za święto? Decyzją władz 1 marca został ustanowiony świętem państwowym - tego dnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Czym dokładnie jest to święto i kim byli żołnierze wyklęci? Zbieramy najważniejsze informacje o tym, kim byli żołnierze wyklęci, na czym polega dzień ich pamięci i dlaczego obchodzimy go właśnie 1 marca.

Kim byli żołnierze wyklęci?

Tym mianem określa się żołnierzy tworzących partyzancki ruch niepodległościowy działający przeciw sowietyzacji Polski. Żołnierze wyklęci toczyli walki z podporządkowaniem Polski ZSRR i sprzeciwiali się jego służbom działającym w Polsce. Jako czas działania żołnierzy wyklętych określa się lata 1944-1947, ale tak naprawdę ostatni z tego ruchu partyzanckiego zginął w 1963 roku w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami.

1 marca wolny od pracy? To Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Autor: brak danych

  W Polsce zwyczajem jest, że święta narodowe są ustawowo wolne od pracy. Jeśli święto wypada w wolną sobotę, pracodawca ma również obowiązek przydzielenia nam dnia wolnego w innym terminie. Dzięki temu możemy spędzać czas z rodziną przed telewizorem lub udać się na

Dlaczego Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został na 1 marca? Jak czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta RP, ta data została wybrana, ponieważ tego dnia 1953 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie zostali zabici przywódcy Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość uważanego za ostatnią organizację antykomunistyczną. 

Żołnierze wyklęci: filmy

Historia o żołnierzach wyklętych stała się podstawą wielu produkcji filmowych. M.in. 'Witold', 'Elegia na śmierć Roja', 'Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego', 'Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać', 'Wyklęty'.