zima

i

Autor: Canva

wolne

Zmiana terminu ferii zimowych! Uczniów czeka prawdziwa rewolucja

2025-01-14 14:15

Tegoroczna zima to ostatni sezon ferii w czterech turach. Zmiany zaplanowane na 2026 rok mają nie tylko uprościć system, ale też lepiej dostosować terminy do potrzeb uczniów i rodziców. Nowy podział ma pozytywnie wpłynąć na zimowy wypoczynek w Polsce. Co dokładnie się zmieni? Wyjaśniamy poniżej.

Każdy uczeń przyzna, że ferie zimowe w szkołach to wyczekiwany czas wytchnienia, na który czeka się z wielką niecierpliwością. W tym roku, standardowo, podzielone są one na cztery tury - zależnie od województwa. Jednak wiadomo już, że nadchodzą zmiany, które od 2026 roku wprowadzą nowy porządek w organizacji przerwy zimowej.

Obecny system ferii obowiązuje od dwudziestu lat i rozdziela zimowy wypoczynek na cztery terminy. Ma to swoje praktyczne uzasadnienie - rozłożenie ruchu na drogach, większa dostępność ośrodków wypoczynkowych oraz wydłużenie sezonu turystycznego. W tym roku ferie rozpoczną się 20 stycznia, a zakończą 2 marca.

Terminy ferii zimowych 2025:

  • 20 stycznia – 2 lutego: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
  • 27 stycznia – 9 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 3 lutego – 16 lutego: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
  • 17 lutego – 2 marca: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

To ostatni rok, gdy ferie odbędą się według tych zasad.

Zobacz też: Jesienne ferie dla uczniów. MEN chce wprowadzić dodatkową przerwę od nauki

RADIOWCY REAGUJĄ NA SKOLIMA | ESKA REAKCJE - SHORT

Ferie zimowe 2026

Wszystko wskazuje na to, że to ostatni raz, gdy stosowany jest powyższy podział. Jak zapowiedziała wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer, ferie zimowe 2026, oraz kolejne, będą organizowane w trzech turach. Podział ma być bardziej równomierny – liczba uczniów odpoczywających w każdym tygodniu będzie podobna, co ma pomóc lepiej rozplanować ruch turystyczny. Warto jednak podkreślić, że zmiana nie wpłynie na długość samego wypoczynku, a ferie nadal będą trwały dwa tygodnie dla każdego ucznia.

Terminy ferii w 2026 roku przedstawiają się następująco:

  • 19 stycznia – 1 lutego: mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie
  • 2 lutego – 15 lutego: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie
  • 16 lutego – 1 marca: podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie

Ministerstwo tłumaczy, że dotychczasowe cztery tury generowały nierównomierność. W niektóre tygodnie wypoczywało tylko 29% uczniów, a w inne ponad 36%. Nowy podział ferii zimowych ma poprawić tę sytuację. Połączenie województw w większe grupy ma także zwiększyć efektywność w korzystaniu z infrastruktury turystycznej.

Zobacz galerię: Gwiazdy bez szkoły. Przerwali edukację i postawili na karierę