zmiana czasu

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

kalendarz

Zmiana czasu wiosna 2024. W którą stronę przestawiamy zegarek?

2024-02-15 10:38

Zmiana czasu z zimowego na letni zbliża się nieuchronnie. Wskazówki przestawiamy co roku: jesienią - na czas zimowy i na początku nowego roku - na czas letni. Choć praktyka ta budzi wiele kontrowersji, to niezmiennie jest ona ważną czynnością, którą wykonujemy dwa razy w roku. Kiedy zmiana czasu na letni 2024? Będziemy spać godzinę dłużej czy krócej?

Wraz z upływem kolejnych tygodni nowego roku i nadejściem wiosny, tradycyjnie pojawia się kwestia zmiany czasu, która wprowadza nas w okres jasnych, dłuższych dni. Zmiana czasu z zimowego na letni 2024 od wielu lat budzi kontrowersje. Jej przeciwnicy sugerują, że praktyka ta jest szkodliwa dla naszego zdrowia, ponieważ w dużym stopniu ingeruje w nasz organizm. Jednymi z najważniejszych argumentów, jakie się wymienia są kwestie zdrowotne oraz obniżenie naszego samopoczucia. Inni z kolei zwracają uwagę na to, że praktyka ta stosowana jest w wielu krajach na świecie i ma na celu lepsze dostosowanie aktywności społecznej do naturalnych cykli światła. Godzina zmiany czasu na letni 2023 w pewnym sensie uzależniona jest od szerokości geograficznej, na której się znajdujemy. Niezależnie od tego, czy jesteś zwolennikiem tej praktyki - data zmiany czasu na letni 2024 powinna być ci znana.

Przytupaja | ESKA Luna Reacts Eurowizja short

Zmiana czasu - wiosna 2024

Zmiana czasu na letni 2024 oznacza, że będziemy przestawiać zegarki o jedną godzinę do przodu. Oznacza to, że będziemy spać godzinę krócej, ale też umożliwi nam to dłuższe cieszenie się słońcem. Wskazówki zegarków przestawimy z 2:00 na 3:00. Od lat na czas letni środkowoeuropejski przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Oznacza to, że zmiana czasu 2023 będzie miała miejsce w nocy z 26 na 27 marca.

Zmiana czasu 2024 - czy to ostatnia?

Po wielu latach dyskusji Parlament Europejski podjął decyzję dotyczącą przestawiania zegarków. Jak wynika z oficjalnych informacji, najpóźniej do końca 2026 roku każdy z krajów członkowskich Unii Europejskiej musi zadeklarować czy chce na stałe pozostać w czasie letnim, czy zimowym. To jednak nie koniec. Następnie obowiązywał będzie okres przejściowy, w trakcie którego państwa przygotują się do zmian pod kątem technologicznym. Oznacza to, że ostatnia zmiana czasu nastąpi najprawdopodobniej w 2027 roku.