Zegar

i

Autor: Pixabay Zmiana czasu

ZMIANA CZASU

Zmiana czasu na zimowy 2024. Śpimy dłużej czy krócej? Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się już w październiku 2024 roku. To oznacza, że jeszcze w tym miesiącu przestawimy wskazówki zegara, co szczególnie powinno zainteresować osoby, które właśnie tego dnia (a właściwie nocy) będą w pracy. Dodajmy, że najbliższa zmiana godziny sprawi, że wieczory będą zaczynały się o wiele wcześniej!

Spis treści

  1. Zmiana czasu na zimowy 2024 - kiedy przestawiamy zegarki?
  2. Zmiana czasu na zimowy 2024 - o której godzinie? Śpimy dłużej czy krócej?
  3. Zmiana czasu na zimowy w pracy. Należy się wolne czy dodatkowe wynagrodzenie?

Zmiana czasu na zimowy 2024 - kiedy przestawiamy zegarki?

Z roku na rok o tej porze zawsze pojawia się to samo pytanie: kiedy przestawić zegarek? Czy to już w ten weekend? A może dopiero w kolejnym miesiącu? Prawda jest taka, że z czasem letnim żegnamy się zawsze w ostatnią niedzielę października. To oznacza, że w tym roku zmiana czasu na zimowy odbędzie się w nocy z 26 na 27 października 2024. Wiele osób pyta również o to, do kiedy będziemy przestawiać zegarki. W końcu tyle się słyszy o tym, że to ostatni raz. Przypominamy, że w marcu 2022 roku, premier Polski podpisał kolejne rozporządzenie w tej sprawie, które mówi o tym, że zmiana czasu będzie obowiązywać jeszcze do przynajmniej 2026 roku.

Aktorzy, którzy rzucili aktorstwo i poszli do normalnej pracy | To się kręci

Zmiana czasu na zimowy 2024 - o której godzinie? Śpimy dłużej czy krócej?

Jak przestawiamy zegarki w przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy? To bardzo proste i odpowiedź wielu osobom na pewno może się spodobać. Zegarki przestawiamy z 26 na 27 października o godzinę do tyłu (z 3:00 na 2:00), więc śpimy godzinę dłużej. Jednocześnie przypominamy, że w Polsce zmieniamy czas dwa razy w roku. Kolejna zmiana nastąpi w marcu. Wtedy przesuniemy wskazówki do przodu. Warto również dodać, że większość urządzeń elektronicznych (np. smartfony i komputery) często automatycznie zmienia czas, więc nie trzeba tego robić ręcznie.

Zmiana czasu na zimowy w pracy. Należy się wolne czy dodatkowe wynagrodzenie?

I chociaż zmiana czasu następuje w weekend, to nie da się ukryć, że i tak wiele osób tego dnia wybiera się do pracy. Co się dzieje w takiej sytuacji? W końcu teoretycznie czas pracy wydłuża się z ośmiu do dziewięciu. Kodeks pracy (art. 80) przewiduje zmianę czasu i w tym przypadku dodatkowe 60 minut pracy jest traktowane jako nadgodzina. To oznacza dodatkowe wynagrodzenie lub wolne. Najlepiej porozmawiać ze swoim pracodawcą na ten temat i uzgodnić z nim warunki pracy w tym czasie.