Tragedia

Zmarła najstarsza Polka. Anna Gawłowska miała 111 lat

O śmierci najstarszej Polki poinformowała gmina Czerwionka-Leszczyny: "Nasza gmina straciła wspaniałą Mieszkankę - pogodną, gościnną, pełną radości..." - napisał burmistrz miasta. Anna Gawłowska urodziła się w 1913 roku, a jej życie przypadło na burzliwe czasy XX wieku, które ukształtowały jej niezwykłą historię. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższych dniach.

Z przykrością informujemy o śmierci najstarszej Polski, Anny Gawłowskiej, która w tym roku obchodziła 111. urodziny. O jej śmierci poinformowała gmina, której była dumną mieszkanką.

Nasza gmina straciła wspaniałą Mieszkankę - pogodną, gościnną, pełną radości. Każda wizyta u Pani Anny Gawłowskiej była dla nas ogromnym przywilejem

- napisał burmistrz Wiesław Janiszewski.

Uroczystości pogrzebowe Anny Gawłowskiej odbędą się w najbliższych dniach. Dokładne szczegóły dotyczące ceremonii zostaną podane wkrótce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Śmierć 35-letniego muzyka rażonego prądem. Przytulił fana i zginął na miejscu

Muzycy, którzy odeszli za wcześnie... (Avicii, Chada, XXXtentacion, Big Scythe) | ESKA XD - Ale to już było! #58

Anna Gawłowska - kim była najstarsza Polka?

Anna Gawłowska urodziła się 6 czerwca 1913 roku w Cieszynie, kiedy miasto jeszcze należało do Austro-Węgier. Jej życie przypadło na burzliwe czasy XX wieku, które ukształtowały jej niezwykłą historię. Po zakończeniu I wojny światowej, gdy Śląsk Cieszyński stał się areną sporów między Polską a Czechosłowacją, Cieszyn został podzielony wzdłuż rzeki Olzy na polski Cieszyn i czeski Cieszyn. Pani Anna dorastała w czasach, gdy polityczne i społeczne zmiany kształtowały życie codzienne jej rodziny i sąsiadów.

W wieku 23 lat Anna wyszła za mąż za Rudolfa Gawłowskiego, a ich małżeństwo przyniosło jej wiele szczęścia. Trzy lata po ślubie wybuchła II wojna światowa, która przyniosła wiele wyzwań. Państwo Gawłowscy przetrwali wojenną zawieruchę i po jej zakończeniu, w 1947 roku, przeprowadzili się do Czerwionki za pracą. Tam zamieszkali najpierw w zameczku przy al. św. Barbary, a później w leszczyńskim zamku. To tutaj Anna spędziła większość swojego długiego życia.

Anna Gawłowska była matką, babcią i prababcią, a rodzina stanowiła dla niej największą radość. Jej córka Urszula, która opiekowała się nią w ostatnich latach życia.