Czas zacząć naszą misję specjalną! Gotowi? Misja: zidentyfikować i zmienić to, co się da w naszej codziennej rutynie, by ograniczyć produkcję śmieci i zużywanie zasobów. Plan działania: wprowadzamy poniższe zalecenia stopniowo, tak by się do nich przyzwyczaić. Dobre nawyki zostają z nami na stałe wtedy, gdy staną się naszą codziennością, a nie dodatkowym obowiązkiem. Metoda: nie poddawać się i działać!
1. Zwracaj uwagę na to, jak podróżujesz
Jeśli jeździsz do pracy samochodem, zadbaj o to, by nie podróżować samodzielnie. Może znajomi z pracy mieszkają w tej samej dzielnicy, a może dojazd komunikacją miejską jest dużo bardziej komfortowy? Taka mała zmiana w skali makro przekłada się na znaczne zmniejszenie emisji szkodliwych dla środowiska substancji. Dobrym rozwiązaniem jest też rower. Elektryczne hulajnogi czy rowery wcale nie są dobre dla środowiska, ich baterie to ekologiczna bomba!
2. Segreguj, przetwarzaj, wykorzystuj ponownie
Odpady nie znikają, gdy przyjedzie śmieciarka. Przemysł utylizacji śmieci oraz ich przetwarzania coraz trudniej radzi sobie z gigantyczną ilością wytwarzanych przez nas odpadów. W 2020 roku, według danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny, zebrano około 13,1 milionów ton odpadów, czyli o 2,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Przeliczając, na jednego mieszkańca przypadają wówczas około 342 kg śmieci rocznie. Co ciekawe, według danych Eurostatu, statystyczny Europejczyk wytwarza 500 kg śmieci rocznie, ale różnice między poszczególnymi krajami są ogromne: od około 280 kg w Rumunii do nawet 844 kg w Danii.
W zależności od rodzaju, odpady mogą być składowane, spalane (z odzyskiem energii dla gospodarstw lub bez), utylizowane biologicznie lub chemicznie i wreszcie przetwarzane. Segregacja odpadów zdecydowanie ułatwia i przyśpiesza ich drogę do odpowiedniego miejsca, jednocześnie usprawniając system.
Pamiętajmy o podstawowych zasadach – starajmy się wykorzystywać produkty ponownie, a zamiast wyrzucać zepsute produkty i kupować nowe, starajmy się je naprawić. W ten sposób przestaniemy nakręcać spiralę konsumpcjonizmu i znacznie ograniczymy ilość wytwarzanych odpadów.
3. Minimalizuj użycie plastiku
Łatwo powiedzieć w czasach, gdzie za każdym rogiem może czaić się śmiercionośny wirus. Ostatnie lata w pandemii mocno przyćmiły walkę z nadmiarem plastiku, jaki nasza cywilizacja wytwarza, zużywa i… wyrzuca gdzie popadnie. Jednak nie można zapominać o tym, że takie zjawiska, jak wielka plama oceaniczna, zanieczyszczenie plastikiem zasobów wody pitnej i wiele innych problemów zaczyna się od prostych nawyków konsumenckich. Nie zawsze możemy ograniczyć plastik, ale jeśli to możliwe, wybierajcie ekologiczne materiały i produkty wielokrotnego użytku.
4. Oszczędzaj energię
Wszystko wokół nas napędzane jest energią: komputer, na którym pracujemy, smartfon, przy pomocy którego się komunikujemy czy wiele środków komunikacji zbiorowej (autobusy, tramwaje, metro). Jednak dzięki wprowadzeniu niemal niezauważalnych zmian, możemy oszczędzać energię. Dobrym pomysłem jest wymiana żarówek tradycyjnych na żarówki LED. Sprawdza się także oświetlenie diodowe oraz energooszczędne świetlówki CFL.
5. Woda to skarb
Zatem nie warto go trwonić. Kiedy myjesz zęby, pamiętaj by zakręcić kran. Zamiast stać pod lejącą się wodą pod prysznicem, wyłącz strumień, gdy potrzebujesz czasu, by namydlić ciało. Picie wody z kranu (tam, gdzie jest to bezpieczne) lub korzystanie z butelek filtrujących wodę to świetna alternatywa dla kupowania wody w plastikowych butelkach. Jeśli to możliwe, korzystaj z deszczówki. Dostępne są zbiorniki, gdzie można ją zbierać, by potem wykorzystać do wielu czynności w gospodarstwie domowym.
Na koniec zapraszamy do naszego eko-quizu. Czy poradzisz sobie ze wszystkimi pytaniami? Podejmij wyzwanie!