Nauka zdalna 2022 skrócona - to jeden z najnowszych pomysłów Ministerstwa Edukacji i Nauki. W związku z rekordem liczby zakażeń w Polsce podjęto decyzję o wprowadzeniu nauczania zdalnego na terenie całego kraju. Zawieszenie zajęć stacjonarnych nie dotyczy jednak wszystkich uczniów. 27 stycznia na tryb zdalny przeszli jedynie uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. W przypadku młodszych roczników zajęcia odbywają się tak, jak dotychczas. Według deklaracji ministra edukacji okres nauki zdalnej miał trwać do 27 lutego, czyli do końca ferii zimowych. Niewykluczone jednak, że dzieci i młodzież wrócą do placówek wcześniej. Najnowsze stanowisko Ministerstwa Edukacji i Nauki zakłada odwieszenie zajęć stacjonarnych dla przynajmniej pięciu województw, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna. O których województwach mowa?
Nauka zdalna skrócona - województwa
Choć żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, członkowie resortu zapewniają, że analizują sytuację i nie wykluczają wcześniejszego odwieszenia zajęć stacjonarnych dla uczniów, którzy zakończyli już ferie zimowe. Gdyby decyzja zapadła jeszcze w tym tygodniu, do placówek wróciliby uczniowie zamieszkujący następujące województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie oraz wielkopolskie. To właśnie oni rozpoczęli ferie zimowe w I turze i zakończyli je 30 stycznia.
Przyglądamy się sytuacji w poszczególnych województwach i jeżeli będzie ona dobra, to zdecydujemy się na skrócenie czasu nauki zdalnej - oznajmił na antenie radiowej Trójki wiceminister edukacji, Tomasz Rzymkowski.
Przed nami jeszcze ostatnia tura ferii zimowych. 14 lutego przerwę od zajęć rozpoczną mieszkańcy województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.