Początek czerwca, choć całkiem przyjemny i ciepły, to przyniósł ze sobą silne opady deszczu i burze, które spowodowały podtopienia w Bielsku-Białej. Mieszkańcy wielu regionów Polski niemal codziennie dostawali alerty z ostrzeżeniami dotyczącymi wyładowań atmosferycznych. Czy taki scenariusz czeka nas również w kolejnych tygodniach? Jak będzie wyglądało tegoroczne lato? Prognoza pogody na czerwiec i lipiec 2024 mówi jasno - już pod koniec szóstego miesiąca roku doświadczymy naprawdę wysokich temperatur. Możliwe, że już niedługo zobaczymy na termometrach nawet 35 st. C.
Prognoza pogody - lato 2024
Upały w Polsce 2024 rozpoczną się najprawdopodobniej pod koniec czerwca i będą utrzymywały się przez kilka kolejnych tygodni. Nie będzie to jednak ogromny skok z pochmurnego i deszczowego okresu w ekstremalnie wysokie temperatury. Z prognoz średnioterminowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że będzie to stopniowe przejście. Początkowo będziemy doświadczać temperatur sięgających jedynie około 20 st. C. Takie wartości utrzymywały będą się przez kilka dni. Następnie zrobi się cieplej, bo około 25 st. C. na wschodzie i północy oraz 26-27 st. C. w zachodnich i południowych częściach Polski. Gorąco zrobi się dopiero na przełomie czerwca i lipca. To właśnie wtedy wartości na termometrach coraz częściej przekraczać będą 29 st. C. Lokalnie mogą pojawić się upały, które wyniosą nawet 35 st. C. Na taką sytuację powinni przygotować się mieszkańcy centralnej części Polski, ale również zachodu.
Pogoda - lato 2024
Prognoza pogody na lato 2024 zapowiada, że będzie więcej cieplejszych dni niż rok temu. W lipcu w prawie całej Polsce średnia miesięczna temperatura powinna uplasować się powyżej normy wieloletniej. Jednak w późniejszych tygodniach suma opadów ma być naprawdę niska, co spowodować może susze, pożary oraz zagrożenie życia dla wielu zwierząt.
Zmieniający się klimat powoduje, że pogoda tu i teraz jest coraz bardziej niebezpieczna. (...) Zmiana klimatu powoduje, że zwrotnikowe powietrze znad Sahary częściej wędruje do Europy, ogrzewając ją - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski