Środowiska edukacyjne walczą o to, by został wprowadzony zakaz używania telefonów w szkołach. Na taką zmianę zdecydowało się już wiele szkół w krajach Europy, a także w Chinach. "Używanie telefonów komórkowych, tabletów i smartwatchów będzie od 1 stycznia 2024 r. zakazane w holenderskich szkołach" – poinformował rząd tego kraju w lipcu. W większości przypadków urządzeń nie można używać tylko i wyłącznie na lekcji, jednak niektóre placówki decydują się również na to, by uczniowie nie mogli wnosić ich na teren szkoły. Zakaz dla wielu może okazać się bardzo kontrowersyjny, ponieważ młodzież niemal zgodnie uważa, że telefony pomagają im w nauce oraz dają możliwość szybkiego dostępu do wiedzy i potrzebnych informacji. Z kolei aktywiści, którzy walczą o wprowadzenie zakazu, podkreślają, że nadużywanie telefonu powoduje zaburzenia koncentracji, nadpobudliwość, a czasem nawet stany lękowe i depresję. Według inicjatorów petycji, zakaz telefonów w szkołach od roku szkolnego 2023/24 pozwoliłby na bardziej skuteczną naukę, bez rozpraszających bodźców.
Zakaz telefonów w szkołach - o co chodzi?
O zakaz telefonów w szkołach walczy Centrum Życia i Rodziny, które zbiera podpisy pod petycją do ministra edukacji i nauki. Inicjatorzy podkreślają, że celem takiego zabiegu jest m.in. uwolnienie młodzieży od wirtualnego nałogu. Co więcej, zakaz ma uchronić najmłodszych przed negatywnymi konsekwencjami wywołanymi nadużywaniem urządzeń elektronicznych. Petycję, którą wystosowali aktywiści poparło już ponad 10 tysięcy osób. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podkreśla, że jest przeciwnikiem używania telefonów na lekcjach oraz w czasie przerwy. Według niego młodzież mogłaby zostawiać urządzenia w szafkach.
Rok szkolny 2023/24 - zmiany
W polskich szkołach na razie nie wprowadzono zakazu używania telefonów, jednak na uczniów czekają inne duże zmiany. W roku szkolnym 2023/24 uczniów czeka spora rewolucja. Do szkół wejdą dwa nowe przedmioty. Uczniowie będą mogli rozpocząć naukę łaciny. Głównymi założeniami powrotu tego języka do szkół jest sięganie do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy oraz szersze udostępnienie założeń edukacji klasycznej. Język łaciński w szkołach 2023 będzie mógł być nauczany w klasach VII-VIII szkoły podstawowej oraz w liceum ogólnokształcącym i technikum zamiast drugiego języka obcego nowożytnego. Warto jednak pamiętać, że opcja wyboru tego języka będzie możliwa tylko wtedy, gdy szkoła będzie dysponowała taką ofertą. To nie jedyna zmiana, która czeka młodzież w roku szkolnym 2023/24. Podstawy przedsiębiorczości mają zostać zastąpione biznesem i zarządzaniem. Celem jest większy nacisk na bardziej praktyczne nauczanie przedsiębiorczości na każdej płaszczyźnie życia. Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że od zmienią się również podstawy programowe z techniki oraz języka polskiego, który miałby być wzbogacony o gry takiej jak: Gra Szyfrów (IPN) oraz This War of Mine (11BitStudios). Z kolei technika miałaby być rozszerzona m.in. o wychowanie komunikacyjne. Wszystko przez pojawiające się nowe środki transportu wykorzystywane przez uczniów takie jak hulajnogi elektryczne i inne mikropojazdy.
Listen on Spreaker.