Zakaz plastikowych jednorazówek w UE staje się faktem. W sklepach na terenie całej Unii Europejskiej nie będziemy mogli dostać plastikowych sztućców, kubeczków, słomek, patyczków higienicznych, pojemników i wielu innych tego typu przyborów. Z wszystkich tych produktów korzystamy zwykle bardzo krótko, ale czas ich rozkładania się w środowisku to tysiące lat! Zakaz ma pomóc w długofalowym planie oczyszczania planety z podobnych odpadów. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Warto się tego dowiedzieć.
Przeczytaj też: Koniec zmiany czasu! Parlament Europejski zdecydował. Od kiedy i co to oznacza?
Zakaz sprzedaży plastikowych jednorazówek - od kiedy obowiązuje?
Unia Europejska wprowadza zakaz sprzedaży plastikowych wyrobów jednorazowego użytku. To właśnie one są odpowiedzialne za ponad 70% odpadów morskich. Wstępne porozumienie w sprawie projektu poparło 560 europosłów. Przeciw było 35. Od głosu wstrzymało się zaś 28.
Kiedy zakaz ma wejść w życie? Ustalono, że obowiązywać ma od 2021 roku. Plastikowe jednorazówki zaczną wówczas znikać ze wszystkich sklepów. Dodatkowo, do 2019 roku kraje Unii mają czas na osiągnięcie 90% poziomu recyklingu plastikowych butelek, a nowe butelki będą musiały być przynajmniej w 25% stworzone z materiałów pochodzących z recyklingu.
Polecany artykuł:
Przepisy to nie tylko sposób na walkę z odpadami, ale też wprowadzenie sporych oszczędności. Szacuje się, że nowe prawo zmniejszy rachunki za szkody środowiskowe o 22 mld euro.
Zobacz też: ACTA 2 - co to jest dyrektywa o prawie autorskim? Projekt został przyjęty!
ACTA 2 to dyrektywa, która od dłuższego czasu wzbudza wiele emocji. Pomimo tego, że od miesięcy internauci organizowali protesty, na ulicach wielu europejskich miast, ACTA 2 została przegłosowana przez europosłów. Z rozwoju sytuacji cieszą się artyści, którzy otwarcie popierali nową regulację. Co się zmieni przez nową dyrektywę? Sprawdźcie już teraz na ESKA.pl