Zaćmienie Słońca w październiku 2023.  Kiedy i jak obserwować zjawisko w Polsce

i

Autor: Canva

Astronomia

Zaćmienie Słońca w październiku 2023. Kiedy i jak obserwować zjawisko w Polsce

2023-10-10 9:39

W dawnych czasach zaćmienia Słońca odczytywano jako znaki od bogów. Wierzono, że kryją się za nim złe mocne, dlatego zjawisko to przerażało mieszkańców danego regionu. Teraz traktujemy je raczej jako wyjątkowy spektakl, który pozwala nam na chwilę zatrzymać się w trakcie pędzącego dnia.

Obrączkowe zaćmienie Słońca w październiku 2023 zbliża się wielkimi krokami. Będzie to wyjątkowy spektakl, dlatego warto w tym czasie zatrzymać się na chwilę i spojrzeć w niebo. Niestety, nie wszyscy będą mogli go zobaczyć. 2023 rok jest wyjątkowy pod względem różnego rodzaju zjawisk, które możemy obserwować wpatrując się w stronę chmur i słońca. Mieliśmy już do czynienia z zorzą polarną, wieloma nocami spadających gwiazd i zaćmieniami Księżyca czy przelotami zielonej komety. Tym razem również czeka nas coś specjalnego. Obrączkowe zaćmienie Słońca 2023 to zjawisko, które zachodzi, gdy Księżyc znajduje się dalej od Ziemi, przez co jego obserwowany rozmiar jest mniejszy niż tarczy Słońca. Kiedy Srebrny Glob zasłania Słońce, nie zakrywa całej tarczy, a wokół Księżyca widoczny jest świetlisty pierścień. Właśnie od niego bierze się nazwa zjawiska.

Patricia Kazadi vs. HITY 1988. TA piosenka przypomniała o traumie

Zaćmienie słońca 2023 - jak obserwować?

Niezwykle ważnym jest to, by pamiętać, że bezpośrednia obserwacja zaćmienia Słońca może uszkodzić siatkówkę oka. Jedyną, w pełni bezpieczną metodą bezpośredniego obserwowania zaćmienia Słońca, jest założenie specjalnych okularów zaćmieniowych z odpowiednim filtrem.

Zaćmienie słońca 2023 - kiedy?

To wyjątkowe zjawisko będziemy mogli obserwować w połowie miesiąca. Ci, którzy chcieliby poczuć odrobinę magii powinni zapisać sobie w kalendarzu 14 października 2023. Należy również pamiętać o tym, że zaćmienie Słońca w październiku 2023 nie jest zjawiskiem globalnym, co oznacza, że widać je jedynie w niewielu miejscach. Niestety, najbliższe zjawisko nie będzie widoczne z Polski. Na podziwianie tego kosmicznego spektaklu będziemy musieli poczekać jeszcze... 52 lata!