Nocne niebo potrafi oczarować. Wystarczy wyjść wieczorem na spacer, spojrzeć w górę i dać się wciągnąć w kosmiczny spektakl. Wśród tysięcy gwiazd można czasem wypatrzeć coś więcej, nić jasne kropki. Chociażby planety, przelatujące satelity, a od czasu do czasu również prawdziwe widowiska. Tak będzie właśnie w tym roku. Czeka nas kilka ciekawych zjawisk, a dwa z nich szczególnie warto zaznaczyć w kalendarzu. Chodzi o zaćmienia Księżyca 2025, które będzie można zobaczyć z Polski.
Zaćmienie Księżyca to zjawisko, które dzieje się, gdy Ziemia ustawia się idealnie pomiędzy Słońcem a Księżycem. Nasza planeta rzuca wtedy cień na swojego naturalnego satelitę, a ten na chwilę jakby przygasa. W zależności od tego, jak głęboko Księżyc wejdzie w cień Ziemi, można wyróżnić trzy rodzaje zaćmień:
- Całkowite (Kiedy Księżyc całkowicie zanurza się w cieniu Ziemi. Wtedy tarcza Srebrnego Globu robi się ciemna, często przybierając czerwonawe lub pomarańczowe barwy.)
- Częściowe (Gdy tylko fragment Księżyca znika w cieniu, a reszta pozostaje w półcieniu. Efekt? Księżyc wygląda, jakby ktoś ugryzł kawałek jego tarczy.)
- Półcieniowe (To najsubtelniejsze i najtrudniejsze do zauważenia. Księżyc przechodzi przez półcień Ziemi, a jego blask staje się delikatnie przygaszony, ale dla niewprawnego oka to zmiana niemal niewidoczna.)
Zaćmienia Księżyca występują tylko podczas pełni i nie zdarzają się zbyt często, dlatego warto wiedzieć, kiedy spojrzeć w niebo, żeby nie przegapić takiej okazji.
Zobacz też: Do kiedy wykorzystać urlop z 2024? Tej daty nie można przekroczyć!
Zaćmienie Księżyca - marzec 2025
W tym roku będziemy mieć wyjątkowe szczęście. Aż dwa razy zobaczymy zaćmienie Księżyca. Co więcej, oba będą widoczne z Polski, choć jedno z nich trochę nas rozczaruje, a drugie może wręcz zachwycić. Pierwsze czeka nas już 14 marca 2025 roku. To piątek, więc można zrobić sobie nocną wyprawę za miasto, gdzie niebo jest ciemniejsze. Będzie to zaćmienie całkowite, jednak w Polsce zobaczymy jedynie jego półcieniową fazę. Około godziny 6:00 rano Księżyc zacznie robić się ciemniejszy, jego blask lekko przygaśnie, ale nie ma co liczyć na krwistoczerwoną tarczę.
Z kolei 7 września będziemy świadkami całkowitego zaćmienia Księżyca, które będzie widoczne w Polsce w pełnej okazałości. Warto przygotować sobie na ten dzień teleskop lub lornetkę, ale nawet gołym okiem będzie można podziwiać ten niezwykły widok. Całkowita faza zaćmienia zacznie się o 20:13, czyli o całkiem przyzwoitej porze. Księżyc stanie się ciemniejszy i przybierze niezwykły, czerwonawy odcień.
Zobacz galerię: Te znaki zodiaku uwielbiają luksus. Mogłyby cały dzień leżeć i delektować się pięknem