Spis treści
Zaćmienie Księżyca i spadające gwiazdy - listopad 2020. Na fanów zjawisk astronomicznych, czeka sporo atrakcji w tym miesiącu. Na niebie pojawi się nie tylko wyjątkowe zaćmienie Księżyca, ale również spadające gwiazdy, czyli deszcz meteorytów. Listopad to miesiąc, który kojarzy się nam zazwyczaj z ponurą pogodą, a także nadchodzącą zimą. Noce są coraz chłodniejsze i dłuższe, a w dodatku wyczuwalny jest coraz częściej przymrozek. Jednak ten kto nie lubi zimnych dni, nie musi mocno złościć się na listopad, gdyż ten miesiąc szybko wynagrodzi to wszystko zjawiskami na niebie. Nocne, listopadowe niebo zamieni się lada moment w piękne widowisko, które będzie mógł podziwiać każdy! Dobrze widoczne będą spadające gwiazdy, a mocniejsze bicie serca przyprawi zaćmienie Księżyca.
Wszyscy miłośnicy spadających gwiazd, pełni Księżyca i innych astronomicznych atrakcji, muszą przygotować się na coś niesamowitego! Kiedy i gdzie najlepiej podziwiać listopadowy deszcz meteorytów i zaćmienie Księżyca? Tej daty nie możecie przegapić!
Zaćmienie Księżyca listopad 2020 - DATA
Kiedy nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca w listopadzie 2020? Otóż pod koniec miesiąca, a dokładnie 29 listopada wydarzy się coś niesamowitego! Zaćmienie Księżyca rozpocznie się o 23:33, a zakończy się następnego dnia w okolicach godziny 4 nad ranem. Smutna wiadomość jest taka, że niestety wydarzenie nie będzie widoczne na niebie w Europie. Najlepiej zaćmienie Księżyca zobaczą mieszkańcy Północnej i Południowej Ameryki, Australii, a także mieszkańcy Południowo-Wschodniej Azji.
Spadające gwiazdy listopad 2020 - DATA
Kiedy oglądać spadające gwiazdy w listopadzie 2020? Deszcze Meteorytów pojawią się na niebie w połowie miesiąca. Już 12 listopada będziemy mogli obserwować szczyt roju Północnych Tauryd, które potrwają aż do 10 grudnia. Jednak ich najwyższa aktywność przypada właśnie na połowę listopada. Następnie naszym oczom 17 listopada ukaże się szczyt roju Leonidów, który jest aktywny od 10 do 23 listopada. Te gwiazdy potrafią osiągnąć niesamowitą prędkość - nawet 72 kilometry na sekundę! Jako ciekawostkę warto dodać, że rój spadających Leonidów, był w przeszłości jednym z najbardziej zjawiskowych wydarzeń, które pojawiły się na niebie.