Już niedługo w Centralnym Muzeum Włókiennictwa odbędzie się inauguracja nowej wystawy stałej - "Ostatnie lato". Ekspozycja poświęcona jest rozrywkom i spędzaniu czasu wolnego w międzywojennej Polsce. Kuratorzy szczególną uwagę zwracają na pamiętne, ostatnie lato 1939 r., kiedy nad Europą wisiało już widmo wielkiego konfliktu zbrojnego. Wystawę będzie można oglądać w willi letniskowej znajdującej się na terenie Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej.
Wakacje w cieniu II wojny światowej
Wystawa łączy historię budynku willi z rekonstrukcją wnętrza typowego dla podłódzkich willi w latach 30. XX wieku, a osią narracyjną będzie opowieść o hipotetycznej rodzinie zamożnych łodzian.
Ekspozycja zaprosi odwiedzających do wcielenia się w rolę gości przybywających na letnisko. We wnętrzach willi będzie można siadać, zagrać na pianinie, poszkicować na sztaludze, spróbować swoich sił w haftowaniu na tamborku, nakryć do stołu, pograć w serso albo w szachy, a w sezonie letnim odpocząć na kocu piknikowym przed willą.
Będzie to wystawa „do używania”, która pozwoli widzom na wielozmysłowe doświadczanie i wchodzenie w interakcję z obiektami oraz scenografią.
Domek letniskowy zyska nowe życie
Łódzki Park Kultury Miejskiej (dawniej Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej) zabiera zwiedzających w niezwykłą podróż w czasie. Na jego terenie znajduje się osiem historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku rozmieszczonych wzdłuż dwóch brukowanych „kocimi łbami” uliczek. Budynki zostały przeniesione z różnych miejsc w Łodzi oraz jej okolic. Dobrano je tak, żeby jak najlepiej i najpełniej reprezentowały dawną, drewnianą architekturę miasta.
Obiekty zostały starannie odnowione, częściowo zrekonstruowane i poddane termomodernizacji, dzięki czemu będą dostępne dla zwiedzających przez cały rok. 5 drewnianych domów przeniesionych z ulic: Wólczańskiej, Żeromskiego, Kopernika i Mazowieckiej wypełnia wystawa stała „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”. Wystawa opowiada historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. Losy bohaterów ukazane są na przestrzeni XIX i XX w. na tle zdarzeń historycznych i społecznych. Inspiracją dla tych mikrohistorii były rodzinne wspomnienia, pamiętniki i wywiady, będące zapisem historii mówionych najstarszych mieszkańców Łodzi. Dowiedz się więcej.
Na zwiedzających czeka także zachwycająca bogactwem detali architektonicznych letniskowa willa przeniesiona z ul. Scaleniowej na Rudzie Pabianickiej. W tej przestrzeni planowana jest budowa wystawy poświęconej różnym sposobom spędzania wolnego czasu, gdzie – obok ekspozycji – będzie zaaranżowana przestrzeń warsztatowa i sprzyjająca odpoczynkowi.
Otwarcie wystawy: 30.08.2024.