KULTURA I SZTUKA

Wystawa Chełmońskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie już w najbliższy piątek. Jakie prace artysty zobaczymy na tej ekspozycji?

Już w najbliższy piątek, 27 września, w Muzeum Narodowym w Warszawie rusza wyjątkowa wystawa poświęcona twórczości Józefa Chełmońskiego - jednego z najważniejszych polskich malarzy przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycja stanowi zwieńczenie projektu badawczego realizowanego wspólnie przez Muzea Narodowe w Warszawie, Poznaniu i Krakowie.

Nadchodząca wystawa w gmachu warszawskiego Muzeum Narodowego ma na celu ukazanie bogactwa i różnorodności twórczości Chełmońskiego od wczesnych prac, pełnych romantycznej wrażliwości, po dojrzałe dzieła, w których dominuje surowy realizm i głęboka refleksja nad życiem wiejskim. Wykreowane przez niego wizje natury, widoki wsi i sceny z życia jej mieszkańców od przeszło stu lat są uznawane za kwintesencję „polskości” w malarstwie XIX i początku XX wieku.

Podczas zwiedzania będzie można zobaczyć takie słynne działa artysty, ja m.in. "Bociany", "Kuropatwy" czy "Babie lato". Każde z tych płócien odzwierciedla bezgraniczną miłość Chełmońskiego do rodzimego krajobrazu i natury. Na wystawie nie zabraknie również mniej znanych prac, przedstawiających realistyczne sceny z życia chłopskiego, zwierzęta w ruchu czy melancholijne, wiejskie pejzaże. Dzieła te pochodzą zarówno z polskich muzeów, jak i z prywatnych zbiorów, które rzadko są udostępniane publiczności.

Układ wystawy będzie odzwierciedlał najważniejsze dziedziny malarskich zainteresowań Chełmońskiego: ukaże go jako kronikarza codziennego życia wsi, artystę zafascynowanego końmi, ich urodą, charakterem, żywiołową dynamiką ruchu, wreszcie jako wrażliwego obserwatora natury, dostrzegającego także duchowy, religijno-mistyczny wymiar jej bytu. Tak zaprojektowana ekspozycja stworzy okazję do nowego, krytycznego spojrzenia na malarstwo Chełmońskiego.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 27 września 2024 roku i potrwa do 26 stycznia 2025 roku Muzeum Narodowym w Warszawie. Następnie będzie trafi kolejno do Muzeum Narodowego w Poznaniu (6 marca - 29 czerwca 2025) i Muzeum Narodowego w Krakowie (8 sierpnia - 30 listopada 2025).