Eufonie 2024 to wydarzenie wyjątkowe pod wieloma względami. Hasłem przewodnim tegorocznej, 6. edycji festiwalu są „Echa i pogłosy”, które prowadzą publiczność od zamierzchłych źródeł środkowo-europejskiej muzyki, aż po jej współczesne brzmienia. Co więcej, festiwal po raz pierwszy wychodzi poza Warszawę. Koncerty w ramach programu Eufonii odbędą się także w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i w Dębicy. Kolejną nowością są sceniczne wersje oper, w tym wyczekiwana premiera „Czarnej maski” Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Początek 6. edycji Eufonii to triumf kobiecego talentu
Jedno na pewno się nie zmienia. Już po raz 6. na festiwalowych scenach zobaczymy występy w wykonaniu wspaniałych orkiestr z Polski i Europy, a także uznanych solistów. Uroczysta inauguracja tegorocznych Eufonii odbyła się w miniony piątek, 15.11, na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Wieczór otwarcia uświetniła światowej sławy mezzosopranistka Elīna Garanča. Artystka przyjechała do Warszawy z mężem, wybitnym dyrygentem Karelem Markiem Chichonem, który poprowadził Orkiestrę Teatru Wielkiego. Razem przywieźli wspaniały program, który rozpoczął się – zgodnie z ideą Eufonii, które są festiwalem muzyki Europy Środkowo-Wschodniej – uwerturą do opery Armida Antonína Dvořáka.
Z kolei sobotni wieczór w sali audiowizualnej Muzeum Żydów Polskich POLIN należał do polskich kompozytorek. Koncert zatytułowany „Heroiny Muzyki Polskiej” był pięknym hołdem dla czterech twórczyń: Joanny Wnuk-Nazarowej, Krystyny Moszumańskiej-Nazar, Hanny Kulenty oraz Grażyny Bacewicz.
Tyle muzycznych emocji towarzyszyło uczestnikom podczas pierwszego weekendu Eufonii, a to dopiero początek muzycznej podróży przez Europę i dalekie zakątki świata, w którą zabiorą nas artyści z Litwy, Łotwy, Armenii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych i wielu innych krajów.
Różnorodność i bogactwo repertuaru
Program szóstej edycji Eufonii podzielono na trzy sekcje:
Alterfonie: nowatorskie projekty muzyczne, w tym występy Dobrawy Czocher, zespołu Skalpel czy Gurdjieff Ensemble. Szczególną uwagę zwraca duet Kwartludium & Jacaszek, prezentujący dźwięki inspirowane kulturą starożytnej Kolchidy.
Wielkie Dzieła: utwory takich mistrzów jak Karol Szymanowski, Krzysztof Penderecki czy Paweł Mykietyn. Wśród nich jubileusz Pawła Szymańskiego oraz koncerty z udziałem najwybitniejszych solistów.
Muzyka Przeszłości: koncerty inspirowane dawnymi tradycjami muzycznymi, od średniowiecza po barok. Występy zespołów takich jak Bastarda czy The Sixteen odkrywają przed publicznością zapomniane dźwięki i historie.
Eksperymenty, tradycje i emocje
Festiwal nie boi się odważnych eksperymentów. Duet Skalpel zaprezentuje współczesną interpretację utworów Adama Struga i zespołu Monodia Polska, a Dobrawa Czocher – prapremierowe kompozycje inspirowane suitami wiolonczelowymi Bacha. Z kolei Bastarda przedstawi pieśni ze „Śpiewnika Śląskiego” Valentina Trillera, przypominając o bogactwie lokalnych tradycji muzycznych.
Inspiracje tegorocznej edycji sięgają również poza Europę Środkowo-Wschodnią. Występ Gurdjieff Ensemble przeniesie publiczność w świat armeńskiej tradycji i orientu, a symfoniczny koncert „Baśnie nocy” odkryje orientalistyczne inspiracje w dziełach Karola Szymanowskiego i Richarda Straussa.
Muzyka to most pomiędzy przeszłością a teraźniejszością
Festiwal Eufonie to także refleksja nad współczesnością. W programie znalazły się opery ukazujące różne oblicza gatunku – od XVIII-wiecznej „Venceslao, re di Polonia” Antonio Caldary po współczesne dzieło „Have a good day!”, opowiadające o doświadczeniach emigrantek pracujących poniżej swoich kwalifikacji.
Eufonie odgrywają ważną rolę w promowaniu dyplomacji kulturalnej i polityki Partnerstwa Wschodniego. Festiwal nie tylko wzbogaca polski repertuar muzyczny, ale także przyciąga młodszą publiczność, poszukującą alternatywnych brzmień i inspiracji.
Szósta edycja Festiwalu Eufonie to niezwykła okazja, by doświadczyć różnorodności muzyki Europy Środkowo-Wschodniej, a także odkryć jej wpływy na współczesne brzmienia. Do grudnia publiczność będzie mogła uczestniczyć w wydarzeniach, które łączą tradycję z nowoczesnością, emocje z eksperymentem, i dźwięki z opowieściami o naszej wspólnej historii.
Bilety na kolejne koncerty w ramach festiwalu wciąż są dostępne. Szczegółowy program znajdziesz tu.
Nie przegap tej muzycznej uczty!