Wybory w USA 2024 - ZASADY. Dlaczego we wtorek i jak działa system wyborczy?

i

Autor: Matt Rourke/Associated Press/East News Wybory w USA 2024 - ZASADY. Dlaczego we wtorek i jak działa system wyborczy?

WALKA O PREZYDENTURĘ

Wybory w USA 2024 - ZASADY. Dlaczego we wtorek i jak działa system wyborczy?

2024-11-05 8:16

Zasady przeprowadzania wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych są dość skomplikowane. Mają długą historię sięgającą 1845 roku. Od tamtego czasu odbywają się we wtorek, co dla wielu osób jest dużym zaskoczeniem. Dlaczego tak ustanowiono? Jak działa system wyborczy w USA? Poznajcie odpowiedzi na te i inne pytania już teraz.

Spis treści

  1. Wybory w USA 2024 - ZASADY
  2. Dlaczego wybory w USA są we wtorek?

Zasady wyborów prezydenckich w USA 2024 ciekawią szczególnie te osoby, które śledzą politykę i wiedzą, że głosy Amerykanów mogą mieć ogromne znaczenie dla losów całego świata. Nie jest to przesadne stwierdzenie, o czym przekonują eksperci polityczni. Szczególnie geopolitycy zauważają, że Kamala Harris i Donald Trump reprezentują dwie zupełnie odległe dla siebie polityki związane z życiem codziennym, ekonomią, ale przede wszystkim bezpieczeństwem. Dużo w ostatnich tygodniach, a nawet miesiącach mówiło się o prymacie Stanów Zjednoczonych w Europie, zasad działania NATO, czy chociażby wsparcia Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją. W wielu punktach sposób wybierania prezydenta Stanów Zjednoczonych jest taki sam ma to miejsce w Europie.

Kiedy wyniki wyborów w USA 2024? O której godzinie poznamy prezydenta USA?

Trump w wygra wybory prezydenckie? Ekspert ocenia

Wybory w USA 2024 - ZASADY

Sposób przeprowadzenia wyborów prezydenckich w USA 2024 w wielu punktach wygląda tak samo jak ma to miejsce w naszym kraju. Jednak w większości są takie zapisy, które znacznie różnią się od tych polskich. Amerykańskich wyborców, a także kandydatów nie dotyczy cisza wyborcza. Dozwolona jest agitacja, w dniu poprzedzającym, ale również w dniu samych wyborów. W Stanach Zjednoczonych uruchomiony został internetowy system early voting. Wszystko z myślą o mieszkańcach, którzy nie mogą głosować we wtorek ze względu na swoje obowiązki służbowe. Możliwe jest też korespondencyjne oddanie głosu. Chociażby w stanie Oregon, w północno-zachodniej części kraju, z powodu braku możliwości wybrania się do lokalu wyborczego. To jeszcze nie koniec. Jakie zasady wyborów w USA 2024 są najważniejsze? Oto one:

  • Kandydatem na urząd prezydenta może być osoba, która ukończyła 35 lat, mieszka na terenie USA przez 14 lat i musi uzyskać obywatelstwo w momencie narodzin.
  • Do udziału w wyborach ma prawo 240 milionów obywateli USA.
  • Każdy ze stanów ma przydzielonego delegata, który reprezentuje kandydata. Najludniejszy stan to Kalifornia, który ma 55 elektorów.
  • Obywatele głosują na elektorów, którzy w grudniu stworzą Kolegium Elektorskie i dopiero wtedy zostanie wybrany prezydent kraju.
  • Prezydentem USA zostaje kandydat, który uzyska większość głosów elektorskich. Trzeba zdobyć minimum 270 z 538 możliwych.
  • Jeśli kandydat nie uzyska wymaganej większości 270 głosów elektorskich, to wtedy prezydenta wybierze Izba Reprezentantów, spośród trzech najlepszych kandydatów. 
  • Od 1937 roku prezydenci składają przysięgę 20 stycznia. Dzieje się to w samo południe czasu waszyngtońskiego. Warto dodać, że jeśli 20 stycznia wypada w niedzielę, wtedy ceremonia ma miejsce 21 stycznia.
  • Prezydenci składają przysięgę, stojąc na schodach Kapitolu. W trakcie obecności są kongresmeni, senatorzy oraz ministrowie. W trakcie zaprzysiężenia kluczowym momentem jest przekazanie dostępu do "guzika atomowego". 

Dlaczego wybory w USA są we wtorek?

Wybory w USA we wtorek to tradycja sięgająca XIX wieku. Głosowanie nie odbywa się w niedziele, ponieważ tego dnia Amerykanie odpoczywają po tygodniu pracy, a także to ważny dzień dla katolików i protestantów. Środa natomiast to dzień, kiedy rolnicy mogli handlować na targowiskach.

Wtorek jest właśnie pierwszym dniem w tygodniu, kiedy można przeprowadzić wybory. W poniedziałek można wyruszyć w często długą podróż, by dotrzeć na czas i wziąć udział w głosowaniu. Również sam miesiąc nie jest przypadkowy. W XIX wieku w listopadzie rolnicy nie musieli zajmować się uprawą i dbaniem o gospodarstwo.