Wybory samorządowe 2018 - zasady regulujące cały ich przebieg powinny być znane dla każdego obywatela Polski. Nowelizacja kodeksu wyborczego ze stycznia 2018 wprowadziła kilka ważnych zmian. Mają one wpływ na to, kto może kandydować oraz na samo głosowanie, które zaplanowano na 21 października. Warto wiedzieć, co się zmieniło.
Zasady wyborów samorządowych 2018
Wybory samorządowe 2018 wyłonią nowych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W I turze, zaplanowanej na 21 października, będziemy też wybierać radnych powiatów i sejmików województw. Podczas tych wyborów działają już przepisy znowelizowanego kodeksu wyborczego.
Zmiany dotyczące kandydowania
Nowelizacja ustanowiła dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zmiana dotyczy też czasu trwania kadencji. Wydłużono ją z 4 do 5 lat.
Kolejną ważną zmianą jest możliwość jednoczesnego kandydowania na radnego gminy i na wójta (lub burmistrza czy prezydenta miasta). Jest to jednak dopuszczalne tylko w przypadku, jeśli kandydat startuje na oba stanowiska w tej samej gminie i jest jej mieszkańcem. Nie można zaś kandydować jednocześnie na radnego powiatu lub radnego sejmiku województwa i na wójta (burmistrza lub prezydenta miasta).
Zmiany w głosowaniu
Nowe zasady obowiązują też podczas głosowania. Zniesiono dwudniowe głosowanie. Do urn pójdziemy więc tylko w niedzielę. Ponadto ograniczono możliwość głosowania korespondencyjnego.
Wybory samorządowe 2018 - data. Kogo wybieramy?
Na samych kartach do głosowania będziemy mogli dopisać dodatkowe numery list i nazwiska. Skreślenia i zamazania też nie unieważnią naszego głosu.
Zmiany w komisjach wyborczych
Dotychczas podczas wyborów powoływano tylko komisja obwodową. Teraz będzie ona podzielona na dwie: obwodową komisję wyborczą do spraw przeprowadzenia głosowania oraz obwodową komisję wyborczą do spraw ustalenia wyników głosowania w obwodzie.
Wprowadzono też instytucję urzędnika wyborczego. Taka osoba będzie czuwać nad sprawnym funkcjonowaniem obwodowych komisji wyborczych i nadzorować przebieg wyborów.