Zgodnie z tradycją, z początkiem grudnia wystartowały pierwsze formy wsparcia Finału WOŚP - aukcje Allegro dla WOŚP, Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców, eSkarbonka, SMSy, a także wpłaty ze strony WOŚP, na Facebooku i do Skarbon Wirtualnych. Po 12 dniach od uruchomienia zbiórki, na koncie 30. Finału znajduje się już deklarowany pierwszy milion złotych - dokładnie 1 146 820 złotych.Środki przeznaczone zostaną na realizację celu 30. Finału WOŚP, czyli na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. 30 stycznia na koniec dnia Fundacja WOŚP przedstawi deklarowany wynik zbiórki, ostateczną kwotę poznamy w marcu.
Osobną formę wsparcia działań medycznych Fundacji WOŚP stanowi Bieg Policz się z cukrzycą, organizowany już po raz 16. Celem biegu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na powszechność schorzenia, jakim jest cukrzyca. Rokrocznie w wydarzenie włączają się tysiące osób, które, wykupując pakiety biegowe, wspierają zakup pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Biegi zrealizowane w latach 2014-2021 pozwoliły na zakup 195 takich pomp, natomiast w sumie, w ramach ogólnopolskiego programu Fundacji WOŚP od 2004 roku zakupiono ich 1776. Sprzedane do tej pory pakiety na 16. Bieg Policz się z cukrzycą to zebrane już 138 450 złotych.
30 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
W trakcie jubileuszowej zbiórki wolontariusze z całego świata kwestować będą na rzecz zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. To pierwszy Finał dedykowany sprzętom związanym z najważniejszym zmysłem człowieka. Wśród zakupów, które Fundacja planuje dokonać z przeznaczeniem dla oddziałów i pododdziałów okulistyki dziecięcej znajdują się urządzenia do diagnostyki i wykonywania operacji. Jednym z kluczowych zakupów ma być angiograf dwupłaszczyznowy, który pozwala na leczenie siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Sprzęt ten umożliwia zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu: chemioterapii dotętniczej. Celem Finału jest również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych, dzięki któremu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji. W zbiórkę angażują się 1633 Sztaby, z czego 90 Sztabów zagranicznych w 29 krajach, m.in. w Australii, Chorwacji, Turcji i Tajlandii. Trwa rejestracja wolontariuszy. Metody aplikowania są dwie - to Sztab decyduje, czy chce rekrutować wolontariuszy podczas spotkań stacjonarnych, czy też online przy użyciu strony iwolontariusz.wosp.org.pl, co zwłaszcza w dobie pandemii jest rekomendowane i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jak dotąd zarejestrowano ponad 67 tys. osób, a w przypadku wielu Sztabów nabór trwać będzie jeszcze w grudniu i styczniu.
Źródło: WOŚP 2022: pierwszy milion na koncie! Jak to się stało?