Wiele osób zastanawia się, kiedy przypada pierwszy dzień wiosny 2023. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest jednak taka prosta. Rozróżniamy kalendarzową, meteorologiczną i astronomiczną wiosnę. Każda z nich może przypadać innego dnia. Wiosna astronomiczna 2023 rozpoczyna się w momencie zrównania długości dnia z nocą, czyli w równonoc wiosenną. Z kolei wiosna meteorologiczna, co roku wypada w ten sam dzień. Podobnie jest z ta kalendarzową. To właśnie wtedy symbolicznie topimy lub palimy Marzannę. Po mroźnej zimie przychodzi czas na jedną z najpiękniejszych pór roku, kiedy przyroda zaczyna budzić się do życia, a dni stają się coraz dłuższe. Wiele osób w tym czasie stawia na porządki wiosenne i zmianę swoich nawyków.
Dzień Wagarowicza 2023 - kiedy jest? Czy można wtedy nie iść do szkoły?
Wiosna meteorologiczna 2023 - kiedy?
Wiosna meteorologiczna 2023 rozpoczyna się 20 dni przed kalendarzową wiosną. Co roku przypada ona dokładnie 1 marca i trwa do końca maja.
Wiosna astronomiczna 2023 - kiedy?
Astronomiczna wiosna 2023 to moment zrównania długości dnia i nocy. W 2023 roku pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypadnie 20 marca (poniedziałek). Od tego momentu dni staną się dłuższe, zaś noce krótsze, a słońce będzie mocniej ogrzewać półkulę północną. Ciekawostką jest to, że przez najbliższe dziesięć lat, astronomiczne wiosny będą przypadać wyłącznie 20 marca.
Zakończenie roku szkolnego 2022/23 - kiedy? Data ostatniego dnia szkoły
Wiosna kalendarzowa 2023 - kiedy?
Wiosna kalendarzowa 2023, w przeciwieństwie do astronomicznej, ma stałą datę. Zgodnie z tradycją wypada ona 21 marca. W tym dniu żegnamy zimę. Kalendarzowa wiosna potrwa aż do 21 czerwca, kiedy to przywitamy kalendarzowe lato.