Willem Einthoven - EKG to jego odkrycie, które pomaga lekarzom w wykryciu wad serca u pacjentów! Wynalazek holenderskiego uczonego jest jednym z najczęściej stosowanych urządzeń diagnostycznych w medycynie. EKG Willema Einthovena używane jest od ponad 100 lat. W czasach życia odkrywcy elektrokardiogramu, wymagały od pacjenta zanurzenia obu rąk i jednej stopy w wiaderkach roztworu soli. Następnie urządzenie wytwarzało ruchomy ślad na papierze milimetrowym i obrazowało lekarzowi rytm serca, w czasie pompowania krwi w ciele.
ZOBACZ: Facebook mocno zmieni wygląd! Nowy Messenger i koniec z niebieskim kolorem
Willem Einthoven - kim był?
Willem Einthoven urodził się 21 maja 1860 roku w Semarang, a zmarł 29 września 1927 roku w Lejdzie. Był holenderskim histologiem, fizjologiem i zdobywcą Nagrody Nobla w 1924 roku. Na co dzień w dorosłym życiu pracował na Uniwersytecie w Lejdzie, jako profesor. Dostał się do londyńskiego Royal Society, czyli towarzystwa naukowego, w którym obecni byli tylko najlepsi z najlepszych naukowców.
W młodym wieku zainteresował się elektryczną aktywnością serca po obejrzeniu surowego urzadzenia, który opracował August Waller, brytyjski fizjolog. Urządzenie Wallera zbudowane było z cienkiego cylindra szklanego wypełnionego rtęcią i kwasem siarkowym. Nie pokazywało jednak dokładnych obrazów pracy serca, więc Einthoven opracował lepszy sposób, zwany galwanometrem strunowym. Jego EKG składało się z bardzo cienkiego filamentu kwarcowego pokrytego srebrem. Einthoven po raz pierwszy użył wynalazku w 1902 roku. Ślad pokazał przebieg trzech "szczytów" i dwóch dolin po każdym uderzeniu serca. Użył liter oznaczających cechy: P, Q, R, S i T, które obowiązują do dziś.