Wolne w Wigilię i Wielki Piątek - mówi się o tym od wielu lat, ale dopiero teraz oficjalnie zajęto się tą sprawą. Do Sejmu trafił projekt ustawy, który z pewnością odciążyłby Polaków przed ważnymi świętami. Skupiono się głównie na 24 grudnia, zauważając, że i tak tego dnia wielu pracodawców wprowadza skrócony dzień pracy.
Wigilia i Wielki Piątek wolne - od kiedy?
W całym roku kalendarzowym mamy ustawowo 13 dni wolnych od pracy, ale już niebawem ta liczba może się zwiększyć do 15 dni. Argumentem, by 24 grudnia był dniem wolnym od pracy jest to, że Wigilia jest dniem wolnym w Danii, Bułgarii, Czechach, Estonii, Finlandii, Litwie, Łotwie, Irlandii oraz na Cyprze, Słowacji i Węgrzech.
Wielki Piątek to natomiast jedno z najważniejszych świąt religijnych. Posłowie PSL-UED uzasadniają w projekcie:
Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego, dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza Św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan.
Wielki Piątek jest natomiast dniem wolnym od pracy w 14. krajach należących do Unii Europejskiej:
- Austrii
- Bułgarii
- Hiszpanii
- Finlandii
- Danii
- Estonii
- Holandii,
- Niemczech
- Portugalii
- Słowacji
- Cyprze
- Łotwie
- Malcie
- Szwecji
Jednocześnie pomysłodawcy przekonują, że wprowadzenie ustawy mającej na celu ustanowienie Wielkiego Piątku i Wigilii dniem wolnym pracy, nie przyczynią się na pogorszenie się stanu budżetu samorządu terytorialnego. Nowe dni wolne mogą jednak wpłynąć na zmniejszenie wartości z podatku VAT o około 600 milionów złotych. Jeśli projekt ustawy przejdzie przez parlament i podpisze go prezydent, ustawa może obowiązywać już od 1 stycznia 2019!
Czy 24 grudnia i Wielki Piątek powinno być wolne? Dajcie znać głosując w naszej sondzie!