Wielki Tydzień - kiedy jest i co oznaczają poszczególne dni?

i

Autor: Fot. East News / Andrzej Zbraniecki Plamy wielkanocne

Wielki Tydzień - kiedy jest i co oznaczają poszczególne dni?

2018-03-13 16:11

Ile trwa Wielki Tydzień i kiedy się zaczyna? Co robimy w poszczególne dni? Wszystko, co powinniście wiedzieć przeczytacie na ESKA.pl 

Wielki Tydzień to najważniejszy czas dla katolików. Wtedy to przygotowują się do zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna go tak zwana Niedziela Palmowa. Wspominamy wtedy wjazd Jezusa do Jerozolimy na osiołku i gałązki jakie przed nim słał tłum. Wierzący na całym świecie udadzą się z palemkami, które poświęcą i zatrzymają do przyszłego roku. Jak wyglądać będą dalsze obchody Wielkiego Tygodnia

Pisanki z woskiem - jak zrobić? Proste sposoby, handmade na Wielkanoc

Autor: brak danych

  Pisanki to jeden z najbardziej barwnych elementów Wielkanocy. Przygotowanie koszyczka jednoczy rodziny od wielu lat. Kolorowe jajka możemy stworzyć na wiele sposobów. Mniej pracowici sięgną po gotowe naklejki i ozdoby dostępne w niemal wszystkich sklepach. Inni chę

Wielki Tydzień - co robimy, którego dnia?

Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielka Środa to czas pojednania. W kościele nie odbywają się specjalnie wyróżnione nabożeństwa, ale wspominany jest okres, gdy Pan Jezus głosił swoje nauki w Jerozolimie. To również moment na przygotowanie się do Wielkanocy w domach - czas porządków i przyozdabiania domów.

Wielki Czwartek to dzień rozpoczynający Tridum Paschalne. Wtedy to następuje znany rytuał mycia nóg. Wywodzi się on jeszcze z czasów średniowiecznych, kiedy na znak pokory królowie i biskupi musieli obmyć nogi 12 biednych. Każdego roku dokonuje tego również papież, a w stolicy metropolita warszawski. 

Wielki Piątek jest dniem żałoby w kościele. Znikają wszelkiego rodzaju ozdoby, a po południu odprawia się liturgię męki pańskiej. Wtedy też odbywa się adoracja krzyża. 

W Wielką Sobotę udajemy się do kościoła z darami w koszyku w celu ich poświęcenia. Wśród pokarmów znajdują się mięso, chleb, jajko i sól. Nie jest błędem umieszczenie również butelki wina.  To czas ciszy i oczekiwania poświęcony również Maryi. 

Wielka Niedziela - czyli Niedziela Wielkanocna to dzień ustanowiony na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa. Msza święta rezurekcyjna odprawiana jest o świcie. W wielu kościołach rozbrzmiewają również wystrzały na cześć zmartwychwstania Pana. 

Widowiska pasyjne są również nieodłącznym elementem obchodów Wielkiego Tygodnia. W każdy piątek odbywają się Drogi Krzyżowe upamiętniające mękę Chrystusa.